«ԵՐԿԻՐ ԾԻՐԱՆԻ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԲԱՆԱՁԵՎԸ
Հազարամյակներ անընդմեջ հայ ազգն ապրելով իր Հայրենի բնօրրանում` Հայկական բարձրավանդակում և նրա հարակից տարածքներում, անմիջական ազդեցության կրողն է եղել աշխարհում տեղի ունեցած այնպիսի աշխարհաքաղաքական գործընթացների, ինչպիսիք են` քաղաքակրթությունների հերթափոխը, քաղաքակրթությունների բախումը, հասարակարգերի հերթափոխը, նոր աշխարհակարգերի ձևավորումը, կայսրությունների անկումը, նոր կայսրությունների և պետությունների ծագումը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ որպես ազգ ունենք հազարամյակների պատմություն, ունեցել ենք հազարամյակների պետականություն մեր Հայրենի բնօրրանի շուրջ 450 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի վրա, այդուհանդերձ, մենք կորցրել ենք մեր քաղաքական հմտությունները, այսպես.
Մենք չարժևորեցինք մեր Հայրենի բնօրրանի և հայ ազգի կարևորագույն դերը աշխարհաքաղաքական գործընթացներում և աշխարհաքաղաքական շահերի համատեքստում:
Մենք չսովորեցինք խոշոր և ցնցող համաշխարհային իրադարձություններից հետևություններ անել:
Մենք չմշակեցինք ծրագիր` դիմագրավելու արդի մարտահրավերները և յուրացնելու համաշխարհային իրադարձությունները:
Մենք որպես ազգ` շարունակում ենք անհաղորդ մնալ համաշխարհային իրադարձություններին, ինչի հետևանքով ստիպված ընդունում ենք իրավիճակային, ոչ արդյունավետ որոշումներ:
Մեր ազգի անցած հատկապես վերջին շուրջ 100-ամյա պատմությունը մեզ համար հանդիպում էր ցնցող համաշխարհային իրադարձությունների հետ` Առաջին համաշխարհային պատերազմ, Օսմանյան և Ռուսական կայսրությունների անկում, մեր Հայրենի բնօրրանում այդ կայսրությունների փլատակների վրա նորացված` Թուրքիայի Հանրապետություն և ԽՍՀՄ, ԽՍՀՄ անկում, Արցախյան շարժում և Մեծ բեկում:
Հայ ազգի պատմության նշված դրվագները այսօր էլ շարունակում են մեզ համար մնալ չյուրացված դաս և չանցած դպրոց: Այս իրադարձությունները մեզ չստիպեցին մտածել մեր ազգի և մեր պետականության աշխարհաքաղաքական արժեքի ու դերի մասին, և մենք մտել ենք 21-րդ դար կրկին առանց ազգային քաղաքական կառուցվածքի` ներառող քաղաքական ինստիտուտների՝ նախագահություն, կառավարություն ու խորհրդարան և ազգային ծրագրի:
Մենք ներառող քաղաքական ինստիտուտների գործունեությունը չդարձրեցինք կյանքի նորմ և այդ նորմի ներքո ապրելը՝ չափանիշ։
Մեր ազգի նորագույն պատմության վերջին քառորդ դարը, ըստ էության, կրկնեց մեր անկարողությունը` լինելու հաղորդակից համաշխարհային իրադարձություններին:
Այսօր կրկին աշխարհաքաղաքական վերաձևավորման (համաշխարհային նոր բախումների և ցնցումների) շրջանում մենք՝ հայերս, թե՛ որպես ազգ և թե՛ որպես ազգային պետականություն, անկարող կլինենք դառնալ գործոն` աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների սուբյեկտ, եթե չհաղթահարենք արդի Հայկական պետականության ձախողումը, չվերականգնենք մեր ազգին հասցված վնասները և չհիմնենք մրցունակ ազգային քաղաքական կառուցվածք ու չընդունենք ազգային ծրագիր:
1. Մրցունակ Հայկական պետականության վերականգնման անհրաժեշտ պայմաններ.
Մրցունակ ազգային պետականություն հիմնելու համար անհրաժեշտ նվազագույն պայման է ճանաչվում հայության նորագույն պատմության վերջին քառորդ դարի ընթացքում հայ ազգին և Հայոց պետականությանը հասցված՝ ներքոնշյալ գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասների վերաբերյալ իրավաքաղաքական դատապարտման քաղաքականություն իրականացնելը, այն է.
- Անկախության շուրջ քառորդ դարն ազդարարել է Հայկական պետականության վերականգնման մասին, սակայն չի ծառայել ազգային և իրավական մրցունակ պետություն կառուցելու գործին՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- 1991 թվականից հետո Հայաստանում տեղի չի ունեցել ընտրությունների (ազատ, արդար և թափանցիկ) միջոցով իշխանության ձևավորում՝ այս փաստը պետք է դատապարտվի:
- 1991 թվականից հետո Հայաստանը հրաժարվել է դե-յուրե ճանաչել Արցախը որպես Հայաստանի անբաժանելի մաս` այս քաղաքականությունը պետք է վերանա:
- 1991 թվականին՝ Գետաշենի ենթաշրջանը (300 քառակուսի կիլոմետր), 1992 թվականին՝ Շահումյանի շրջանը (700 քառակուսի կիլոմետր) և Արծվաշենը (40 քառակուսի կիլոմետր) հանձնելու դավադիր ծրագրի իրականացումը պետք է ստանա իրավաքաղաքական գնահատական:
- Ադրբեջանի կողմից Հայոց հայրենիքի շուրջ 20.000 քառակուսի կիլոմետր տարածքի բռնազավթման փաստը քառորդ դար շարունակ հանցավոր լռության մատնելը Հայաստանի իշխանությունների հակազգային և հակապետական քաղաքականության դրսևորում է՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Ժողովրդից յուրացված իշխանությունը (ի մասնավորի` 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015 և 2017 թվականներին) ստեղծել է բռնապետություն՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Հայ ազգի զարգացման համար ամենակարևոր երաշխիք հանդիսացող Հայոց պետականությունը վերջին երեսուն տարում այդպես էլ չի կարողացել ապահովել հայ ազգի քաղաքացիական, քաղաքական, մշակութային, տնտեսական, գիտական և ռազմական վերելք՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ապրող հայերս ի զորու չենք եղել զարգացնելու ազգային քաղաքական միտքը (քաղաքական կազմակերպությունները չեն իրականացրել ազգային քաղաքական ծրագիր)՝ այս իրողությունը պետք է վերանայվի:
- Վերջին շուրջ 25-ամյա հայկական պատմության էջերում անհաշվելի են հայ ազգի և Հայկական պետականության դեմ ազգային պետական բռնակալական համակարգի հանցագործությունները (խոսքի ազատության նկատմամբ բռնաճնշում` լրատվամիջոցների փակում և լրագրողների վրա հարձակումներ, քաղաքական հետապնդումներ` քաղաքական կուսակցությունների գրասենյակների վրա հարձակումներ, նրանց գործունեության անօրինական դադարեցում, քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստների ու առաջնորդների բանտարկություններ և սպանություններ, հանրային ու մասնավոր սեփականության յուրացում և ապօրինի օտարում, ազգային զինված և ոստիկանության ուժերի օգտագործում ժողովրդի արդար ցասումը ճնշելու համար, մշակութային ժառանգության և հայրենի բնության ավերում)՝ այս փաստերը պետք է դատապարտվեն:
- Ներքին թշնամին՝ ազգային բռնակալական համակարգը, հանուն իր գոյատևման, հանդգնել է գործարքի մեջ մտնել հայ ազգի արտաքին թշնամիների հետ՝
- չի բնակեցրել Հայրենիքի ազատագրված տարածքները,
- չի ապահովել Հայրենիքի պաշտպանությունը,
- պայմանավորվել է և հանձնել է Հայրենի տարածքները,
- հրաժարվել է Հայրենի տարածքի բռնազավթումը վերացնելու պարտականությունից (Դաշտային Արցախ, Նախիջևան, Ուտիք),
- հրաժարվել է ճանաչել ազատագրված Արցախը,
- հրաժարվել է Հայրենի բնօրրանի հիմնական մասի բռնազավթումը դատապարտելուց և ազատագրման սուրբ իրավունքի ճանաչումից՝ այս փաստերը պետք է դատապարտվեն:
- Նորանկախ Հայկական պետականությունը դասվում է ձախողված պետությունների շարքին, որտեղ բացակայում են ազատության, անվտանգության, սեփականության պաշտպանության և բռնաճնշումների դեմ հասարակական դիմադրության բնական ու անօտարելի իրավունքների բանեցման գործիքակազմերը՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Բռնակալությունը ազգային բազմամիլիարդ կարողությունները (հանրային և մասնավոր սեփականությունը) թալանել է, Հայոց պետականությունից ապօրինի դուրս է բերել շուրջ 30 միլիարդ դոլար, կուտակել է շուրջ 7 միլիարդ դոլարի արտաքին պարտք, Հայրենիքից ստիպել է գաղթել շուրջ մեկ ու կես միլիոն մարդու, միլիոնից ավելի մարդու դարձրել է աղքատ, բնակչության կազմը հասցրել է 11% ճգնաժամային ծերացող շեմին՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Բռնակալությունը հաստատել է քաղաքական մենաշնորհ, զրկել հայ ազգի հիմնական մասին քաղաքական որոշումների կայացման մասնակցային հնարավորությունից (ընտրելու և ընտրվելու իրավունքից)՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Բռնակալությունը հաստատել է տնտեսական մենաշնորհներ, զրկել հայ ազգի հիմնական մասին գործարար և ստեղծագործ հնարավորությունից՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Անցած քառորդդարյա հանքարդյունաբերության քաղաքականության իրավաքաղաքական գնահատական` ապօրինի օտարման, ապօրինի շահագործման և շրջակա միջավայրին հասցված վնասի վերաբերյալ:
- Հայ առաքելական եկեղեցու մենաշնորհային կարգավիճակը դարձել է բռնակալության հենարան՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Բռնակալության` վերահսկվող ժողովրդավարությունից անցում կատարելը դեպի տոտալիտարիզմ` բացարձակ ամբողջատիրություն (ԵՄ հետ խորը և համապարփակ ասոցացման համաձայնագրի ձախողում՝ 2013 թվական, Սահմանադրական հանրաքվեի կեղծում՝ 2015 թվական, խորհրդարանական ընտրությունների կեղծում՝ 2017 թվական)՝ այս իրողությունը պետք է դատապարտվի:
- Բռնակալության հենասյուն հանդիսացող ԿԳԲ/ԱԱԾ-ի, ՀՀՇ/ՀՀԿ-ի ապօրինի գործունեությանը քաղաքական գնահատական տալու` դատապարտելու և գաղտնազերծման (լյուստրացիա) իրականացում:
- Ազգային ունեցվածքի թալանի, շուրջ 7 միլիարդ դոլարի արտաքին պարտքի և 30 միլիարդ դոլարի՝ երկրից ապօրինի դուրս բերելու համար քրեական հետապնդման իրականացում:
- Ժողովրդից յուրացված իշխանության (ի մասնավորի` 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015 և 2017 թվականներին) հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական հետապնդման իրականացում:
- Խաղաղ պայմաններում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով սպանված զինվորական ծառայողների գործերի քննություն:
- 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմում թշնամու «անսպասելի» հարձակման, պաշտպանություն չիրականացնելու, 800 հեկտար հող կորցնելու, 130 զոհ և բազմաթիվ վիրավորներ տալու վերաբերյալ քրեական հետապնդման իրականացում:
- Քառորդ դարի ընթացքում մարդու իրավունքների ոտնահարման և քաղաքական բոլոր սպանությունների վերաբերյալ քննության և գաղտնազերծման (լյուստրացիա) իրականացում:
2. Մրցունակ Հայկական պետականության վերականգնման անհրաժեշտ սկզբունքներ.
Մրցունակ ազգային պետականության վերականգնման համար անհրաժեշտ է ձևավորել ներառող համընդհանուր ազգային քաղաքական ներգրավվածություն, որը հիմնված է հետևյալ սկզբունքների վրա, այն է.
- Ազգային քաղաքականությունում ներառող քաղաքական մասնակցություն`
- հիմնադրել քաղաքական կառուցվածք, որի հիմքում ընկած են` հակակշիռների ու զսպումների քաղաքա-իրավական մեխանիզմները և ներառող քաղաքական ինստիտուտները,
- ազգի բոլոր հատվածների ներկայացուցիչներին, ովքեր ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, բացարձակ հավասար պայմաններում իրավունք ունեն ընտրելու և ընտրվելու (նախագահ, կառավարություն և խորհրդարան),
- ընտրական իրավունքի իրացումը պետք է ներառի հետևյալ պայմանները` նախագահի ուղիղ ընտրություններ՝ չորս տարի ժամկետով, խորհրդարանի ընտրության պարզ համամասնական ընտրակարգ (նվազագույն շեմ մինչև 2.5 տոկոս)` չորս տարի ժամկետով, Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բնակվող՝ Հայաստանի Հանրապետության մինչև 100 հազար քաղաքացիներ պետք է ներկայացված լինեն խորհրդարանում իրենց պատգամավորով, Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող բոլոր քաղաքացիների համար համապետական ընտրություններում ընտրելու իրավունքի ապահովում (ընտրատեղամասերի բացում և էլեկտրոնային քվեարկություն), քաղաքապետերի ուղիղ ընտրություններ, ավագանու ընտրության պարզ համամասնական ընտրակարգ (նվազագույն շեմ մինչև 2.5 տոկոս)՝ չորս տարի ժամկետով,
- Առաջին ատյանի դատարանների դատավորների ուղղակի ընտրություն՝ երեք տարի ժամկետով, Վերաքննիչ դատարանների դատավորների ուղղակի ընտրություն՝ հինգ տարի ժամկետով:
- Ազգային քաղաքականությունում քաղաքական մասնակցության և պետական պաշտոնների զբաղեցման բացառում `
- 1995 թվականից առայսօր բոլոր այն անձանց, ովքեր մասնակիցն են եղել քաղաքական որոշումների ընդունմանը և ովքեր մեղսակից են եղել մարդու իրավունքների ոտնահարմանը,
- 1995 թվականից առայսօր բոլոր այն անձանց, ովքեր հանդիսանալով իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչ կամ դատավոր` կատարել են քաղաքական պատվերներ:
- Թալանված ու ապօրինի օտարված հանրային և մասնավոր սեփականության, երկրից ապօրինի դուրս բերված գումարների հետ վերադարձի քաղաքականության իրականացում՝
- ապօրինի սեփականաշնորհման չեղարկում,
- ապօրինի հարստացած անձանցից դատական կարգով գույքի բռնագանձում:
- Ազգային անվտանգության, ազգային զինված ուժերի և ոստիկանության չեզոքության ապահովում, նրանց առաքելության հստակեցում, նրանց նկատմամբ վերահսկողության բազմազան մեխանիզմների կիրառում՝
- գաղտնազերծման (լյուստրացիայի) անցկացում,
- ազգային զինված ուժերի մասնակցության բացառում քաղաքական իրադարձություններին (իրավաքաղաքական գնահատականի հնչեցում 1996 և 2008 թվականներին ազգային զինված ուժերի ապօրինի ներգրավման վերաբերյալ ժողովրդի արդար ցասումը ճնշելու ժամանակ),
- ոստիկանության ծառայողների քանակի կրճատում մինչև 2500 մարդ,
- Հայկական պետականության սահմանների պաշտպանության բացառիկ մենաշնորհի ամրագրում հայկական զինված ուժերին,
- ազգային զինված ուժերի արդիականացում, առաջնագծի արդիականացում, պրոֆեսիոնալ բանակի կազմավորում պայմանագրային զինծառայողներից:
- Ազգային ներառող տնտեսություն և հայրենադարձություն՝
- մրցակցային տնտեսական կանոններ, տնտեսության ճյուղերի մենաշնորհացման կանխում, տարածքային սոցիալ-տնտեսական զարգացման համաչափություն,
- տնտեսություն՝ առանց ստվերի, մենաշնորհների վերացում, տնտեսական համաներում,
- փոքր և միջին բիզնեսին լայն հարկային արտոնությունների տրամադրում (առնվազն 10 տարի բոլոր տեսակի հարկերից ազատում),
- բոլոր հայրենադարձներին Արցախապատկան հողերի անհատույց բաժանում (սեփականության իրավունքով)՝ տուն կառուցելու և գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար,
- հանքերի ազգայնացում և նոր հանքերի բացման բացառում,
- էներգակիրների ներմուծման ուղիների և արտադրության ձևերի բազմազանեցում (դիվերսիֆիկացիա),
- հանրապետության տրանսպորտային համակարգի (երկաթգիծ, խողովակաշարեր, ավիաուղիներ, ավտոճանապարհներ)` տարածաշրջանային տարանցիկ ապրանքափոխադրումների համակարգի կազմում ներգրավում:
- Արդի Հայկական պետականության քաղաքական քարտեզը՝
- մինչև Հայկական պետականության տարածքային ամբողջականության վերականգնման իրավունքի իրացումը` Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունները՝ շուրջ 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով, ճանաչվում են մեկ միասնական պետականություն,
- ներկայիս Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների՝ շուրջ 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականության խախտման, հողերի վերաբերյալ զիջումների, փոխզիջումների և այլ սակարկությունների մասին հայտարարությունները գնահատվում են որպես դավաճանություն:
3. Մրցունակ Հայկական պետականության վերականգնման անհրաժեշտ գործողություններ.
- Հայաստանի Հանրապետությունում գործող խորհրդարանի, նախագահության և կառավարության անդամների գործունեությունը հայտարարվում է անօրինական, չի ճանաչվում և չի ընդունվում հայ ազգի կողմից:
- Մինչև օրինական իշխանության ձևավորումը` կառավարչական լիազորություններով օժտված պետական կառույցների ներկայացուցիչները իրավասու կլինեն կատարել միայն այնպիսի վարչարարություն, որով կապահովեն պետության հանրային կյանքի բնականոն ղեկավարումը:
- Ընտրել պատվիրակներ հայ ազգի երկու հատվածներից (Հայկական պետականության ներքո ապրող և անդրսահմանային հայ ազգի ներկայացուցիչներից` 50 հազարից մինչև 100 հազար մարդուց մեկ պատվիրակ)` Հայկական համազգային համաժողով հրավիրելու և անցկացնելու համար, որը պետք է ընտրի հիմնադիր ժամանակավոր կոմիտե` կառավարություն:
- Հայաստանի Հանրապետությունում խորհրդարան, նախագահություն և կառավարություն հիմնադրելու համար ստեղծված հիմնադիր ժամանակավոր կոմիտեի` կառավարության առաքելությունն է սահմանափակ ժամկետում (առավելագույնը մեկ ամսվա ընթացքում) կազմել և ընդունել մի շարք սահմանադիր օրենքներ, որոնց հիման վրա պետք է ձևավորվեն խորհրդարան, նախագահություն, կառավարություն և դատարաններ:

ПОЛИТИЧЕСКАЯ ФОРМУЛА ПАРТИИ «ЕРКИР ЦИРАНИ»
На протяжении тысячелетий, проживающий на своей исконной Родине, Армянском нагорье и прилегающих к нему территориях, армянский народ оказывал непосредственное влияние на, происходящие в мире, геополитические процессы, такие как смена и столкновение цивилизаций, формирование новых мировых порядков, падение и возникновение империй и государств.
Несмотря на то обстоятельство, что наша нация насчитывает тысячелетнюю историю, и, что у нас была тысячелетняя государственность на территории около 450 тысяч квадратных километров нашей Родины, тем не менее, мы утеряли наши политические навыки, так:
Мы не оценили важнейшую роль нашей исконной Родины и армянского народа в контексте геополитических процессов и геополитических интересов.
Мы не научились делать выводы из крупных и шокирующих глобальных событий.
Мы не разработали план преодоления нынешних вызовов и освоения мировых событий.
Как нация, мы по-прежнему не реагируем на мировые события, вследствие чего нам приходится принимать ситуативные, неэффективные решения.
Особенно последние 100 лет истории нашей нации обернулись для нас шокирующими столкновениями с, происходящими в мире, событиями: Первая мировая война, падения Османской и Российской империй, обновленная Турецкая Республика на развалинах нашей Родины, СССР, развал СССР, Арцахское движение и Великий перелом.
Указанные эпизоды истории армянского народа и сегодня остаются для нас неусвоенным уроком и не пройденной школой. Эти события не заставили нас задуматься о геополитической ценности и роли нашей нации и нашего государства, и мы снова вступили в XXI век без национальной политической структуры, включая политические институты: президиум, правительство и парламент, а также национальную программу.
Мы не сделали нормой жизни деятельность включающих политических институтов, а также не приняли в качестве стандарта жизнь в соответствии с этой нормой.
Последняя четверть века новейшей истории нашей страны, по сути, повторила нашу неспособность быть участником мировых событий.
И сегодня, в ходе геополитической перестройки (мировых новых столкновений и потрясений), мы, армяне, как нация и как национальное государство, не сможем стать фактором геополитических событий: субъектом геополитических событий, если не преодолеем провал современного армянского государства, не восстановим ущерб, нанесенный нашей нации, не создадим конкурентоспособную национальную политическую структуру и не примем национальной программы.
1. Необходимые условия для восстановления конкурентоспособности армянской государственности.
Минимальным условием создания конкурентоспособного национального государства является реализация правового политического осуждения ущерба, нанесенного армянскому народу и армянскому государству в течение последней четверти века современной истории армян, в результате следующих действий:
1. Около четверти века независимости провозгласили о восстановлении армянской государственности, но не послужили строительству правового конкурентоспособного государства, которое должно быть осуждено.
2.После 1991 года в Армении не имеет место формирование власти посредством выборов (свободных, справедливых, прозрачных) - этот факт должен быть осужден.
3.После 1991 года Армения отказалась де-юре признать Арцах в качестве неотъемлемой части Армении - эту политику следует отменить.
4.В 1991 году предательский план сдачи Геташенского субрегиона (300 квадратных километров), в 1992 году –Шаумянского района (700 кв. км) и Арцвашена (40 кв. км) должен получить правовую и политическую оценку.
5.Факт оккупации Азербайджаном около 20 000 квадратных километров территории Армении на протяжении четверти века является проявлением антинародной и антиармянской политики властей Армении, этот факт должен быть осужден.
6.Присвоенная у народа, власть (частными лицами в 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015 и 2017 гг.), создала диктатуру, эта реальность должна быть осуждена.
7.Армянская государственность, которая является важнейшей гарантией развития армянского народа, за последние тридцать лет, так и не смогла обеспечить гражданский, политический, культурный, экономический, научный и военный подъем армянского народа, эта реальность должна быть осуждена.
8.Мы, армяне, проживающие в Армении и за ее пределами, не смогли развить национальную политическую идею (политические организации не реализовали национальный политический план), эта реальность должна быть пересмотрена.
9.На последних страницах, примерно 25-летней давности, армянской истории нет числа преступлений национальной государственной диктаторской системы против армянского народа и армянской государственности (репрессии против свободы слова - закрытия средств массовой информации и нападения на журналистов, политические преследования, нападения на офисы политических партий, незаконное прекращение их деятельности, тюремные заключения и убийства гражданских и политических активистов и лидеров, незаконное присвоение и отчуждение государственной и частной собственности, использование вооруженных сил и полиции для подавления справедливого гнева народа, разрушение природного и культурного наследия), эти факты должны быть осуждены.
10.Внутренний враг - национальная диктаторская система, во имя собственного выживания, осмелился заключить сделку с внешними врагами армянского народа:
• не заселил освобожденные территории Родины,
• не обеспечил защиту Родины;
• договорился и сдал территории Родины,
• отказался от обязательства ликвидировать оккупацию территории Родины (Полевой Арцах, Нахичеван, Утик);
• отказался признать освобожденный Арцах,
• Отказался осудить оккупацию основной части Родины и признать священное право на освобождение, эти факты должны быть осуждены.
11. Независимое армянское государство относится к разряду несостоявшихся государств, где отсутствуют инструменты для осуществления естественных и неотъемлемых прав: свободы, безопасности, защиты собственности, общественного сопротивления против репрессий, и этот факт должен быть осужден.
12. Диктаторство есть разграбление многомиллиардного национального имущества (государственной и частной собственности), из армянского государства незаконно было вывезено около 30 млрд долларов, накоплено около 7 млрд. долл. США внешнего долга, до полутора миллионов человек вынудили эмигрировать из Родины, более миллиона человек стали бедными, стареющее население достигло кризисного порога - 11%, эта реальность должна быть осуждена.
13. Тирания установила политическую монополию, лишила армянский народ возможности участвовать в принятии политических решений (право избирать и быть избранным), эта реальность должна быть осуждена.
14. Тирания установила экономические монополии, лишила основную часть армянского народа возможностей бизнеса и творчества, эту реальность следует осудить.
15. Правовая и политическая оценка политики, проводимой за прошедшие четверть века в области добычи полезных ископаемых - незаконной эксплуатации и отчуждения, а также нанесения экологического ущерба.
16. Монополистический статус Армянской Апостольской Церкви стал опорой для диктатуры, и эта реальность должна быть осуждена.
17. Переход от тиранической - контролируемой демократии к тоталитаризму - абсолютный тоталитаризм (провал глубокого и всеобъемлющего соглашения с ЕС - 2013 год, фальсификация конституционного референдума - 2015 год, фальсификация парламентских выборов - 2017 год), эта реальность должна быть осуждена.
18. Политическая оценка, осуждение и рассекречивание незаконной деятельности столпа тирании - КГБ/НСБ, Общеармянского движения / РПА.
19. Осуществление уголовного преследования за разграбление национальной собственности, возникновение внешнего долга около 7 млрд. долл. США и незаконный вывоз из страны 30 млрд. долл. США.
20. Осуществление уголовного преследования за преступления, присвоение власти у народа ( частными лицами в 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015 и 2017 годы).
21. Расследование дел военнослужащих, погибших в результате не уставных отношений в мирных условиях.
22. Осуществление уголовного преследования за неосуществление защиты от «неожиданного» нападения противника в апрельской войне 2016 года, за потерю 800 гектаров земли, что привело к 130 жертвам и многочисленным раненым.
23. Осуществление расследования и рассекречивания нарушений прав человека и всех политических убийств, имевших место в течение четверти века.
2.Необходимые принципы воссоздания конкурентоспособной армянской государственности:
Для восстановления конкурентоспособной национальной государственности необходимо сформировать всестороннее национальное политическое участие, основанное на следующих принципах:
1.Политическое участие в национальной политике:
• создать политическую структуру в основе которых лежат политические институты политических и правовых механизмов противовесов и сдержек представителей всех слоев нации, имеющих гражданство Республики Армения, которые имеют право избирать и быть избранными (президент, правительство и парламент) в абсолютных равных условиях;
• осуществление избирательного права должно включать следующие условия: прямые выборы Президента на четырехлетний срок, простую пропорциональную избирательную систему парламента (минимальный порог до 2,5 процента) на четыре года, до 100 000 граждан, проживающих за пределами Республики Армения, должны быть представлены в парламенте своими депутатами, Обеспечение права всех граждан, находящихся за пределами Республики Армения, голосовать на своих общегосударственных выборах (открытие избирательных участков и электронное голосование), прямые выборы мэров, простой пропорциональный порядок выборов старейшин (минимальный порог до 2,5 процента) на срок четыре года.
• Прямое избрание судей Судов первой инстанции сроком на три года; Прямое избрание судей Апелляционного суда – сроком на пять лет.
2. Исключение политического участия и занятия государственных должностей в национальной политике:
• всех, кто принимал участие в принятии политических решений и причастен в нарушениях прав человека с 1995 года по сей день,
• всех лиц, которые являясь представителями правоохранительных органов или судьями, с 1995 года по сей день, выполняли политические приказы.
3. Реализация политики возврата денег, похищенной и незаконно отчужденной государственной и частной собственности, незаконно вывезенных из страны денежных средств:
• аннулирование незаконной приватизации;
• конфискация в судебном порядке имущества у, незаконно обогатившихся, лиц.
4. Обеспечение нейтралитета национальной безопасности, национальных вооруженных сил и полиции, четкое установление их миссии, применение различных механизмов контроля:
• рассекречивание (люстрация)
• исключение участия национальных вооруженных сил в политических событиях (озвучивание правовой, политической оценки относительно незаконного привлечения национальных вооруженных сил в 1996 и 2008 годах на подавление справедливого гнева народа);
• Сокращение количества полицейских до 2500 человек,
• Установление исключительной монополии вооруженных сил Армении на защиту армянских государственных границ,
• модернизация национальных вооруженных сил, модернизация линии фронта, формирование профессиональной армии из контрактных военнослужащих.
- Национальная включающая экономика и репатриация:
• Конкурентные экономические правила, предотвращение монополизации отраслей экономики, пропорциональность территориального социально-экономического развития,
• экономика без тени, ликвидация монополий, экономическая амнистия,
• Предоставление широких налоговых льгот малым и средним предприятиям (не менее 10 лет освобождения от налогов);
• Всем репатриантам безвозмездное предоставление (в собственность) земель, принадлежащих Арцаху, для строительства домов и занятия сельским хозяйством,
• национализация шахт и исключение открытия новых шахт;
• Диверсификация внедрения путей и способов производства энергоносителей;
• вовлечение транспортной системы страны (железной дороги, трубопровода, авиакомпании, автомобильных дорог) в региональную транзитную систему.
6. Текущая политическая карта армянской государственности:
• До реализации права на восстановление территориальной целостности армянского государства Республика Арцах и Республика Армения, с территорией около 42 тысяч квадратных километров, признаются единой государственностью,
• Заявления о нарушении территориальной целостности около 42 тысяч квадратных километров нынешнего Арцаха и Республики Армения, об уступках и взаимных уступках земель и другие сделки считаются предательством.
3. Необходимые действия по восстановлению конкурентоспособной армянской государственности.
1. Деятельность, действующих в Республике Армения парламента, президиума и членов правительства, объявляется незаконной, не признается и не принимается армянским народом.
2. До формирования законного правительства - представители государственных учреждений, наделенные полномочиями по управлению, будут вправе осуществлять лишь такую административную функцию, которая обеспечит нормальное управление общественной жизнью государства.
3. Избрать делегатов из двух частей армянского народа (один делегат из 50 000 - 100 000 человек, проживающих под армянским государством и трансграничного армянского народа), чтобы созвать и провести Всеобщее Армянское Национальное собрание, которое должно избрать учредительный временный комитет - правительство.
4. Миссией специального временного комитета, созданного для учреждения в Республике Армения Парламента, Президиума и Правительства, является миссия правительства для формулирования и принятия в течение ограниченного периода времени (в течение максимум одного месяца) ряда конституционных законов, на основе которых должны быть сформированы парламент, президиум, правительство и суды.