Սկսենք այն հայտնի փաստից, որ բնության մեջ գոյություն ունեն վայրի և ընտանի կենդանիներ: Մարդկությունը դեռևս չի հայտնաբերել թափառող կենդանատեսակներ: Անգամ վայրի շուն չկա (թերևս միայն ավստրալիական դինգոն, որը մեր երկրում անօթևանի կարգավիճակում դեռ չի հայտնվել)…
Հաշվի առնենք այն փաստը, որ շունը հազարավոր տարիներ մարդու բարեկամն ու հավատարիմ ուղեկիցն է: Եվ այն հանգամանքը, որ այսօր փողոցներում ունենք թափառող շներ, սա միայն մարդու՝ անբարեխիղճ քաղաքացու անպատասխանատու քայլի հետևանք է: Փողոցում անօթևան շներ հայտնվում են մեր՝ քաղաքացիներիս, ինչ-ինչ պատճառներով իրենց հավատարիմ բարեկամներից ազատվելու և անփութության արդյունքում: Փողոցում անօթևան շները հայտնվում են տարբեր հիմնարկ ձեռնարկություններում, կիսակառույցներում, շինհրապարակներում, ինչպես նաև՝ շների բազմացման հետևանքով, քանի որ մեր մայրաքաղաքը անտուն շների կերակրման հիանալի աղբյուր է, առավել ևս՝ աղբագոյացման այսպիսի նպաստավոր պայմաններում: Այսինքն, մենք ժրաջանորեն բազմացնում ենք անօթևան շներին՝ անվանելով նրանց թափառող շներ, և հետո սկսում հանրային միջոցներ տրամադրել նրանցից ազատվելու համար:
Հիշենք, որ վերոնշյալ շարժառիթները շարունակական բնույթ են կրում, չկա օրինական վերահսկողություն, համաձայն որի՝ յուրաքանչյուր քաղաքացի, ով իր շանը կթողնի անօթևան, կենթարկվի պատասխանատվության: Մենք՝ բնակիչներս, պետք է հնարավորինս մաքուր պահենք մեր քաղաքը, իսկ քաղաքային իշխանությունը հետևողական լինի, մասնավորապես, ծայրամասերն իրենց աղբարկղերով աղբակույտերի չվերածելու հարցում՝ հնարավորինս նվազագույնի հասցնելով թափառող կենդանիների բազմացման համար բարենպաստ պայմանները:
Փաստենք նաև, որ եթե լիովին ազատվենք փողոցային շներից, ապա կունենանք այլ կենդանիների լայնածավալ ներհոսք, որոնց թվին են պատկանում առնետները, կատուները, աղվեսները, գայլերը: Առնետները նաև համաճարակներ տարածելու առումով մի քանի անգամ ավելի վտանգավոր են բնակչության համար: Ավելորդ չէ նշելը, որ ոչ ցեղատեսակային շներն ունեն բավական կայուն իմունիտետ և որպես վարակակիր հիմնականում հանդես չեն գալիս, առավել ևս՝ եթե հիվանդության կրող և տարածող չեն հանդիսանում:
Այն մասին, թե շները վնասում են մեր քաղաքացիներին:
Շունն իր էությամբ մարդուն հավատարիմ կենդանի է, և մեկ-երկու անգամ նրան կերակրելուց հետո նա այլևս չի վնասի այդ տարածքի որևէ բնակչի: Իհարկե, եթե ագրեսիվ վերաբերմունք դրսևորենք, երկաթե մահակներով լայնածավալ և դաժանաբար շարունակական սպանդ իրականացնենք շների շրջանում, ապա, այո՛, մեր հավատարիմ բարեկամներն, անշուշտ, մարդու հանդեպ կարող են դրսևորել վարքագիծ, անգամ՝ մարդուն դարձնել իրենց զոհը:
Ինչի՞ է ձգտում 2006 թվականից ի վեր միակ և անկրկնելի ՍՊԸ-ն՝ «Յունիգրաֆիքս»-ը, որ երկաթե մահակներով ջախջախում է այս կենդանիների գլուխները: Չեմ ուզում հավատալ, որ նրանց կողմից տարվող քնեցման գործընթացը մտածված քաղաքականություն է, դիտավորյալ են ագրեսիվացնում, կատաղեցնում անօթևան մնացած մեր բարեկամներին, իսկ իրենց վզկապը՝ ամլացման պիտակը կրող կենդանին ստերջացումից ընդամենը երկու շաբաթ անց արդեն հղի է: Եթե մի քիչ էլ մանրամասնենք, ապա բավականին դաժանաբար են կատարվում և՛ ստերջացման, և՛ ամլացման վիրահատությունները. օգտագործվում են սովորական, ոչ բժշկական թելեր, վիրահատությունը կատարվում է առանց վիրահատվող կենդանու մարմնի համապատասխան հատվածի մազահեռացման, առանց անզգայացնելու: Մի խոսքով, անում են հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի մեր համայնքային բյուջեից 2006 թվականից ի վեր գնալով ավելացող գումարները, անօթևան շների քնեցման և ստերջացման անվան տակ դուրս գրվող միլիարդավոր դրամներն ուղղակի անցնեն համապատասխան այրերի գրպանները…
Այնինչ այդ գումարները առնվազն պետք է պակասեին իրական զանգվածային սպանդի պարագայում, սակայն ավելանում են, ինչից հետևում է, որ այս ուղղությամբ Երևանի բյուջեից ծախսված գումարները անվերադարձ կորչում են, անիմաստ ծախս առաջացնում, օրինակ՝ 2018 թվականին Թափառող շների քնեցման և ստերջացման համար մեր համայնքային բյուջեից տրամադրվել է շուրջ 240 հազար դոլար:
Հրատապ խնդիր է օրենքի ստեղծումը՝ հարկ է հստակ սահմանել, թե որն է կենդանու հանդեպ ագրեսիվ, վայրագ, դաժան վերաբերմունքը, բռնի ուժի կիրառումը: Սահմանել բավական խիստ պատժամիջոցներ կենդանու հանդեպ նման վերաբերմունք դրսևորող անձի և կազմակերպության հանդեպ: Նախադպրոցական և դպրոցական ծրագրերում ներառել համապատասխան վերաբերմունքի ուսուցանում կենդանիների հանդեպ: Սպանդ իրականացնող թե՛ ֆիզիկական, թե՛ իրավաբանական անձը, անկախ իշխանությունը բռնազավթածների հետ իր քավորասանիկական, խնամիական կամ կուսակցական հարաբերություններից («Յունիգրաֆիքս» ՍՊԸ-ի և’ հիմնադիրները, և՛ սեփականատերերը, և՛ 100% բաժնետերը ՀՀԿ-ական են), պետք է կրի համապատասխան պատիժ՝ ընդհուպ մինչև ազատազրկում: Շանը երկաթե մահակներով տանջամահ անող երկրում բարոյահոգեբանական մթնոլորտը մտահոգիչ է:
Աշխարհում ընդունված և հասյտնի փաստ է, որ անգամ հայացքով են իրար հասկանում շունն ու մարդը, շունն իր տիրոջ հետ հավասար իրավունքով օգտվում է և՛ առևտրի կենտրոններից, և՛ ժամանցային վայրերից: Իսկ հայն առավել քան կենդանասեր է, առավել ևս յուրահատուկ վերաբերմունք ունենք մեր հավատարիմ բարեկամների հանդեպ, ուստի հարկ է հնարավորինս շուտ միջոցներ ձեռնարկել այս անմարդկային, հային ոչ վայել դաժան վերաբերմունքից ձերբազատվելու համար, և մեր վստահելի, մեր պաշտպան բարեկամի հետ ապրելու կողք կողքի՝ բարեկամաբար:

СОБАКА, ТАРОН И 240 ТЫСЯЧ ДОЛЛАРОВ, ПРИНАДЛЕЖАЩИХ ЖИТЕЛЯМ ЕРЕВАНА
Начнем с того, что в природе есть дикие и домашние животные. Человечество еще не обнаружило бродячих животных. Нет даже дикой собаки (возможно, только австралийский динго, который в  нашей стране бездомным пока еще не оказывался) ...
Подумайте о том, что собака является другом и верным спутником человека  в течение тысяч лет. И тот факт, что у нас на улицах есть бродячие собаки, является лишь следствием безответственного поступка человека  - недобросовестного гражданина. Бездомные собаки появляются на улицах в результате того, что мы, граждане, по каким-то причинам или вследствие небрежности освобождаемся от своих верных друзей. На улице бездомные собаки появляются на разных предприятиях, в полузастроенных зданиях, на строительных площадках, а также вследствие разведения собак, поскольку наша столица является отличным источником кормления бездомных собак, особенно в таких благоприятных, для образования мусора, условиях. Другими словами, мы усердно разводим бездомных собак, называя их бродячими собаками, а затем выделяем государственные средства, чтобы избавиться от них.
Давайте вспомним, что вышеупомянутые мотивы носят продолжительный характер, нет законного контроля, согласно которому каждый гражданин, оставивший свою собаку бездомной, будет призван к ответственности. Мы, жители, должны содержать наш город в чистоте, а городские власти должны быть последовательными,  в частности, в вопросе не превращения окраин города с их мусорными баками в мусорные свалки, по возможности, доведя до минимума условия, благоприятные для размножения бездомных животных.
Факт в том, что если мы полностью избавимся от уличных собак, у нас будет большой приток других животных, включая крыс, кошек, лисиц и волков. В плане распространения эпидемий, крысы  в несколько раз опаснее для населения. Не стоит забывать, что беспородные собаки обладают довольно устойчивым иммунитетом и, в основном, не являются носителями инфекций, особенно если они не больны и не распространяют болезни.
О том, что  собаки вредят нашим гражданам.
Собака по своей природе преданна человеку, и после того, как ее пару раз покормят она больше не причинить вреда жителям этой территории. Конечно, если мы проявим агрессивное отношение, и будем продолжать убивать собак большими железными дубинками, то наши, да, наши верные друзья, безусловно, могут проявить по отношению к человеку такое поведение, вплоть до того, чтобы превратить человека  в жертву.
Чего добивается с 2006 года, единственное и уникальное ООО «Юниграфикс», которое железными дубинками дробит головы этих животных? Не хочу верить, что проводимый ими, процесс усыпления, является продуманной политикой и, что наших бездомных друзей намеренно превращают в агрессивных и бешеных псов, а животное, носящее их ошейник – ярлык бесплодия, спустя всего две недели после стерилизации уже беременно.  Если представить все более детально, то операции по стерилизации проводятся довольно жестоко: используются обычные немедицинские нити, операция выполняется без удаления волос на соответствующей части тела оперируемого животного, без обезболивания. Короче говоря, делается все возможное, чтобы все более увеличивающиеся суммы денег в миллионах драмов, которые с 2006 года выписываются из нашего государственного бюджета под именем усыпления и стерилизации бездомных собак, шли прямо в карманы соответствующих мужей ...
В то время как в условиях массовой бойни эти суммы в действительности должны уменьшаться, из чего следует, что деньги, потраченные из  бюджета Еревана в этом направлении безвозвратно теряются, приводя к бесполезным тратам, например: в 2018 году на усыпление и стерилизацию бродячих собак из бюджета нашего сообщества было выделено на около 240 000 долларов.
Насущной задачей является создание закона, необходимо точно определить, что является агрессивным, диким, жестоким, обращением с животным, применение насильственной силы. Установить довольно строгие санкции против лиц и организации, проявляющих подобное обращение с животными. Включить в дошкольных и школьных программах обучение соответствующему обращению с животными. Осуществившее бойню, физическое или юридическое лицо,  независимо от его взаимоотношений с власть имущими, как отношений между крестным и крестником, или между кумовьями, либо партийных отношений (ООО «Юниграфикс» и учредители, и владельцы, и 100% акционеров, являются членами РПА) должны понести соответствующее наказание, вплоть до  тюремного заключения. Моральная и психологическая атмосфера в стране, где железными дубинками жестоко убивают собак – удручает.
В мире признанным и известным фактом является то, что собака и человек способны понять друг друга даже взглядом, собака наравне со своим хозяином пользуется и торговыми центрами, и развлекательными заведениями. Армяне же отличаются своей любовью к животным, а к нашим преданным друзьям у нас особое  отношение, поэтому необходимо как можно скорее принять меры, чтобы избавиться от этого, неподобающего армянину, бесчеловечного, жестокого обращения, и, жить с нашим  верным  другом и защитником бок о бок.