Մենք առաջնահերթ ենք ճանաչում հանրային և քաղաքական գործընթացների մեջ ողջ հայ ազգի ներգրավումը
Ինդուստրիալ և հետինդուստրիալ բռնապետական համակարգերը չեն ձևավորում առաջադիմական քաղաքական վերնախավ և չեն ստեղծում տնտեսական զարգացման պայմաններ: Այդ համակարգում մարդու մտավոր ներուժը և կարողությունները հնարավորություն չունեն լիարժեք զարգանալու: Այդպիսի հասարակարգում նյութական պաշարամիջոցները ոչ միայն չեն բաշխվում արդարացի, այլև օգտագործվում են աննպատակ և ի վնաս ազգի ու պետականության: Ներկայիս հայկական պետականության ներքո ապրող հայ ազգը գտնվում է վերը նկարագրված համակարգում:
Հայ ազգի մյուս՝ անդրսահմանային մասը, շուրջ քառորդ դար հայկական պետականությանը ծավալուն բարեգործության և ֆինանսական օգնության տրամադրման միջոցով չի կարողացել բարեփոխել իրավիճակը ոչ մի բնագավառում: Ընդհակառակը` նրանց այս միջոցները հիմնականում չեն ծառայել նպատակին:
Ներկայիս հայկական պետականությունից քառորդ դարի ընթացքում ապօրինաբար դուրս է բերվել շուրջ 30 միլիարդ դոլար:
Ներկայիս հայկական պետականությունը կուտակել է շուրջ 8 միլիարդ դոլարի պարտք:
Հետինդուստրիալ, թվային և գլոբալացված աշխարհը արդի հայ ազգի և պետականության համար ընձեռում է լայն հնարավորություններ` զարգանալու, վերականգնելու մեր ազգային արժանապատվությունը և կառուցելու ազատ, անկախ, ազգային պետականություն: Թվային արտադրաեղանակները և գլոբալացված աշխարհը, կարելի է ասել, վերացրել են հեռավորությունը, ստեղծել պայմաններ` մասնակցելու ազգային, հանրային և քաղաքական գործընթացներին՝ գտնվելով աշխարհի ցանկացած վայրում: Լինելով անդրսահմանային հայ ազգ, ունենալով հսկայական և´ մտավոր, և´ նյութական հնարավորություններ՝ մենք կարող ենք ստեղծել բոլոր պայմանները հայոց պետականության լիարժեք քաղաքական անկախության վերականգնման ու հայրենի պետականության ներքո մարդկանց ազատությունների տրամադրման և նրանց բարեկեցության ապահովման համար:
Մեր անդրսահմանային ազգը և հայկական պետականության ներքո ապրող հայությունը պետք է բացառեն քաղաքական պասիվությունն ու անգործությունը և սկսեն գործել միասին՝ ընդհանուր ազգային քաղաքական հայտով:
Աշխարհի ցանկացած վայրում ապրող հայը, ով գիտակցում է, որ ունի իր հայրենակցի հետ հավասար ընդհանուր շահ, հանուն այդ շահի ոչ թե պետք է կատարի բարեգործություն կամ տրամադրի նյութական օգնություն, այլ ուղղակի զբաղվի հանրային և քաղաքական գործունեությամբ՝ հայրենիքում ապրող հայրենակցի հետ միասին: Իսկ բոլոր նրանք, ովքեր անհաղորդ են հայկական պետականության հանրային և քաղաքական գործընթացներին, պետք է դուրս բերվեն կրավորականության ու անտարբերության թմբիրից:
Մոսկվա, Փարիզ, Նյու Յորք, Լոս Անջելես քաղաքներում և հայ ազգի համար հնարավորություններ ու բարեկեցություն ապահովող այլ վայրերում ապրող հայերը պետք հաղորդակից լինեն իրենց հայրենիքի հանրային և քաղաքական գործընթացներին, ներկայացնեն քաղաքական հայտ և առաջադրեն հանրային իշխանության պաշտոններում իրենց նախընտրած անձանց և աջակցեն քաղաքական գործընթացների մեջ նրանց ներգրավմանը:
Անդրսահմանային հայ ազգի արմատական շահն է` մասնակցությունն իր ազգային պետության քաղաքական կյանքին: Առանց հայրենիքում նրա քաղաքական գործունեության ծավալման, հնարավոր չի լինի հայրենի քաղաքներն ու մյուս բնակավայրերը վերածել հնարավորությունների ու բարեկեցության վայրերի: Նրանք` իրենց բնակության ընդունած պետություններում ձեռք բերելով կարողություններ, մասնագիտություն, գիտելիքներ ու հմտություններ և լինելով անկախ՝ կարող են իրենց քաղաքական մասնակցությամբ հսկայածավալ ներդրում կատարել ազգային քաղաքական անկախության լիակատար վերականգնման և ազատությունների երաշխավորման հարցում: Նրանց այդպիսի ներգրավվածությունը ծառայելու է ոչ միայն ի բարօրություն ընդհանուր շահի, այլ նաև` ի նպաստ անձնական բարեկեցության: Նրանք կունենան համոզմունք, որ իրենց հայրենիքն ազատ ու անկախ է և կդիտարկեն հայրենադարձության գաղափարը:
Գիտակցված ազգային շահերը վեր դասելով մեր անձնական, նյութական, անգամ ֆիզիոլոգիական պահանջմունքներից, մենք կվերացնենք մեր հասարակության զարգացման հիմնական խոչընդոտը` բռնապետական, ավտորիտար համակարգը, և կներդնենք անկախ, ազգային ու ժողովրդավար համակարգ:
Հասարակության որոշակի շերտերի գիտակցված այդ շահը կփոխի իրավիճակը, մարդկանց կհանի անտարբերությունից, նրանց կդարձնի քաղաքականապես հասուն և կմղի արդար պայքարի:
Ողջ հայ ազգը պետք է պատրաստ լինի հին կարգերի փլուզմանը և ունենա՝ նոր, առաջադեմ վերնախավ, որն արագ կստանձնի պարտականություն՝ ղեկավարելու պետության բոլոր կառույցները: Այդ առաջադեմ վերնախավը հիմնականում պետք է կազմվի անդրսահմանային հայ ազգի հատվածից:
Մենք պետք է դուրս գանք քաղաքական անկախության կորստի, դարավոր զրկանքների հետևանքով ձեռք բերած մի կերպ գոյատևելու ու հարմարվողականության մտայնությունից և արագ վերափոխվենք, ընդունենք հետինդուստրիալ, թվային, գլոբալացված հասարակության ընձեռած հնարավորությունները և, որպես քաղաքական ազգ, օգտվենք մեր քաղաքական իրավունքներից:
Մենք պետք է կատարենք գիտակցված քայլ` կրել քաղաքական իրավունքներ, իրացնել այդ իրավունքներն ու ստանձնել քաղաքական պատասխանատվություն, և կտեսնենք ու կշոշափենք, թե ինչ հնարավորություններ է այն մեզ տալու:
Մենք գտնում ենք, որ կա ազգային-ազատագրական պայքարի դրոշը բարձրացնելու հրատապ պահանջ և կարիք: Այն կազմակերպելու և ցանկալի արդյունք արձանագրելու համար կարևոր նշանակություն ունի ազգին առաջնորդող, նրան համախմբելու, կազմակերպելու, ոգևորելու և մեծագործությունների մղելու ընդունակ ընտրանու դերը:
Քաղաքական հայ ազգի վերակայացումը և նրա բոլոր հատվածների կազմակերպվածությունը դառնալու են հայության զարգացման մեկնարկը, սեփական հայրենիքում բարիքներ արարելու նրա ազդակը:

Мы признаем приоритетным
Индустриальные и постиндустриальные диктаторские системы не формируют прогрессивную политическую элиту и не создают условий для экономического развития. В этой системе интеллектуальный потенциал и способности человека не могут полностью развиться. В подобной общественной системе материальные ресурсы не только справедливо не распределяются, а используются бесцельно и во вред нации и государства. Армянская нация при нынешней армянской государственности находится в описанной выше системе.
Другой, трансграничный сегмент армянского народа уже около четверти века, оказывая обширную благотворительную и финансовую помощь армянской государственности, не смог улучшить ситуацию в какой-либо сфере. Напротив, эти их средства в основном не оправдали своей цели.
За четверть века из нынешней армянской государственности незаконно были вывезены около 30 миллиардов долларов.
Нынешняя армянская государственность взяла в долг около 8 миллиардов долларов.
Постиндустриальный, цифровой и глобализированный мир предоставляет широкие возможности современной армянской нации - для развития и восстановления нашего национального достоинства и создания свободной, независимой национальной государственности. Цифровые виды производства и глобализированный мир, можно сказать, устранили дистанцию, создали условия для участия в национальных, общественных и политических процессах, находясь в любой точке мира. Будучи трансграничной армянской нацией, обладающей огромными интеллектуальными и материальными способностями, мы можем создать все условия для восстановления полной политической независимости армянской государственности и обеспечения свобод людей и их благосостояния в родной государственности.
Наша трансграничная нация и армяне, живущие в армянском государстве, должны исключать политическую пассивность и бездействие и начать действовать сообща – с общей национально-политической заявкой.
Живущий в любой части мира, армянин,  который сознает, что он имеет общий интерес со своим соотечественником, не должен заниматься благотворительностью или оказывать материальную помощь ради этого интереса, а заниматься общественной и политической деятельностью вместе со своим соотечественником, проживающим на родине. А все те, кто не причастны к общественным и политическим процессам армянской государственности, должны быть выведены из торпора пассивности и безразличия.
Армяне, проживающие в Москве, Париже, Нью-Йорке, Лос-Анджелесе и других местах, где имеются возможности для обеспечения их благопристойной жизни, должны участвовать в общественных и политических процессах своей родины, представлять политическую заявку и выдвигать на государственные должности, выбранных ими лиц, и оказывать им помощь в их вовлечении в политические процессы.
Основным преимуществом трансграничной армянской нации является ее участие в политической жизни своего национального государства. Без ее участия в политической деятельности на родине, невозможно превратить родные города и другие поселения в возможности и в благополучные места. Получив, возможности, профессию, знания и навыки, в принявших их странах, и будучи независимыми, они могут внести огромный вклад своим политическим участием в полное восстановление национальной политической независимости и гарантии свободы. Их участие послужит не только во благо общих интересов, но и для личного благополучия. У них появится убежденность в том, что их родина свободна и независима и они станут рассматривать идею репатриации.
Ставя сознательные национальные интересы над нашими личными, материальными и даже физиологическими потребностями, мы устраним основное препятствие для развития нашего общества - диктаторскую, авторитарную систему и внедрим  независимую, национальную и демократическую систему.
Этот сознательный интерес определенных слоев общества изменит ситуацию, выведет людей из безразличия, сделает их политически зрелыми и подтолкнет их к справедливой борьбе.
Вся армянская нация должна быть готова к развалу старого строя и иметь новую, прогрессивную элиту, которая быстро возьмет на себя ответственность за управление всеми государственными структурами. Эта прогрессивная элита должна состоять в основном из сегментов трансграничного армянского народа.
Мы должны выйти за рамки адаптативного,  мышления,  влачения трудного существования, сложившегося в результате многовековых лишений, и быстро перестроиться и принять возможности, предоставляемые постиндустриальным, цифровым, глобализированным обществом и, в качестве политической нации, воспользоваться нашими политическими правами.
Мы должны сделать осознанный шаг: нести политические права, реализовать эти права и взять на себя политическую ответственность, и мы увидим и ощутим то,  какие возможности нам это даст.
Мы считаем, что сейчас имеется неотложная потребность и необходимость поднять флаг национально-освободительной борьбы. Для  организации этого и достижения желаемых результатов, важное значение имеет роль элиты, ведущей нацию, способной объединить ее, вдохновить и подтолкнуть к великим свершениям.
Новое становление политической армянской нации и организация всех ее сегментов станут началом развития армянского народа, импульсом для созидания на собственной родине.