Հեղինակ՝ Մարտիրոս Սարյան «Գարնանային օր», 1929 թ.
Մենք հասկանում ենք, որ առանց իդեալի նկատմամբ հավատի հնարավոր չեն ոչ մի մարդկային գործունեություն, առաջընթաց և հասարակական զարգացում:
Մենք հասկանում ենք՝ առանց լուսավորման և քաղաքական տգիտության հաղթահարման, հնարավոր չէ զարգացում ապրել:
Մենք պետք է կրկին դառնանք քաղաքական ազգ` կրենք քաղաքական իրավունքներ, բանեցնենք քաղաքականություն` իրացնենք մեր քաղաքական իրավունքները և ստանձնենք քաղաքական պատասխանատվություն:
Մենք հասկանում ենք՝ առանց քաղաքական մենաշնորհի վերացման, անդրսահմանային հայ ազգի կազմակերպման, առանց հայ ազգի բոլոր հատվածներին քաղաքական իրավունքների տրամադրման, առանց հայ ազգի գիտակցության ինքնաազատագրման, հնարավոր չէ բարձրացնել սեփական ազգային, անկախ և միացյալ պետականության դրոշը:
Մեր գաղափարախոսության սկզբունքներն ընդգծում են, որ քաղաքական ազգ դառնալու և անդրսահմանային ազգակերտումը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ազգային շահին անմնացորդ նվիրված քաղաքական ընտրանի, ով ճանաչում ու ընդունում է առաջադիմության և զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանները` լուսավորված և հավասար քաղաքական իրավունքներով օժտված հայ ազգ:
Մեր գաղափարախոսության սկզբունքները իդեալական ազգային քաղաքական ընտրանուն նկարագրում են հետևյալ կերպ. մարդիկ, ովքեր պատրաստ են իրենց նվաճած բարձունքներից իջնել դեպի հայ ազգը, բռնել իրենց ազգի ձեռքը և ազգին հանել քաղաքական տգիտությունից` ուղեկցելով դեպի վեհն ու վսեմը: Իսկ ավելի պատկերավոր` Արարատի վեհությունից իջնելով, բռնել իրենց ազգի ձեռքը և ազգին իրենց հետ բարձրացնել մինչև Արարտի գագաթը:
Մեր գաղափարախոսությունն ընդունում է, որ արդի հայ ազգի սիրտը լի է վերքերով, սակայն, միևնույն ժամանակ, հաստատում է` վերքերը բուժելի են:
Մեր գաղափարախոսությունն ընդունում է, որ արդի հայ ազգի միտքը պղտորված է, սակայն, միևնույն ժամանակ, համոզված է` այն լուսավորվելու է, լցվելու է պայծառ մտքերով:
Մեր գաղափարախոսական սկզբունքները հաստատում են՝ ազատությունը և ինքնուրույնությունը հիմքն են մարդկային ոգու հզորության, ազգային բարեկեցիկ կենսակերպի, մշակութային վերելքի:
Մեր գաղափարախոսության սկզբունքների համաձայն` մեր հայացքը նայում է հեռու: Մենք փնտրելու, գտնելու և հավաքելու ենք մեր հայրենիքի ցրված պատառիկները, և մեր ջանքերը՝ ուղղված անդրսահմանային քաղաքական հայ ազգի կայացմանն ու ինքնակազմակերպմանը, հայ ազգի գերեվարված հատվածի լուսավորմանը և ինքնազատագրմանը, տալու է ցանկալի արդյունքը: Մենք ինքնակազմակերպվելու ու ինքնահամախմբվելու ենք և մեր սեփական հայրենիքում ապրելու ենք արժանապատիվ ու բարեկեցիկ կյանքով:
Մենք հեղափոխական գաղափարախոսության կրողն ենք:
Մենք կողմնակիցն ենք հեղափոխությունների և քաջալերում ենք հայ մտքի կողմնորոշումը դեպի հեղափոխություն` ազգային հեղափոխություն: Մենք պատկանում ենք հայ ազգի այն հատվածին, ով արժևորում, գիտակցում ու ընդունում է մարդկության զարգացման և արդի ժողովրդավարությունների կայացման համար հիմք հանդիսացող և կարևոր նշանակություն ունեցող քաղաքական իրադարձությունները` լուսավորական շարժումը և Ֆրանսիական հեղափոխությունը:
Մենք ազգային-ազատագրական պայքարի ջատագովն ու քաջալերողն ենք:
Մեր գաղափարախոսության տարածումը նպատակ է հետապնդում իրականացնել մոբիլիզացման և ներգրավման գործառույթներ: Մենք ցանկանում ենք և պատրաստ ենք համախմբել ու ոտքի հանել հասարակության սոցիալական բոլոր շերտերին՝ ուղղորդելով նրանց որոշակի գործողությունների: Պատրաստ ենք նրանց ոգեշնչել պայքարի՝ հանուն իրենց սեփական շահերի պաշտպանության` որպես մեկ ընդհանրական հայկական ազգային միավոր, և որպես անհատներ, որոնք ունեն արժեքներ ու սկզբունքներ, որոնց թվում են` ազատությունը, արդարությունը, մարդկային արժանապատվությունը, մարդկային կյանքը, պատասխանատվությունը, հայրենիքի անվտանգությունը և կանանց ու տղամարդկանց միջև հավասարությունը:
Մեր գաղափարախոսությունն ուղղված է ազգային ինքնագիտակցության մեջ փոփոխություններ մտցնելուն:
Մեր գաղափարախոսությունը միտված է բացահայտելու քաղաքական գիտակցության ներքո մարդկային ոգու այնպիսի դրսևորումներ, որոնք ունակ են ազդել հանրային իշխանության գործառույթների վրա ու հանրային հարաբերությունների ոլորտում կարող են ուղղորդել մարդկանց վարքը՝ ի բարօրություն միևնույն ժամանակ և´ ազգի, և´ անհատի:
Մեր գաղափարախոսությունն ընդունում է, որ արժեքների ստեղծման գործը մեծ պատասխանատվություն է պահանջում դրա նախաձեռնողներից՝ կապված կյանքի նոր ձևերի ընտրության և մարդու էության կառուցվածքի փոփոխության ռիսկերի հետ: Ուստի գտնում ենք, որ այդ գործը կարելի է վստահել միայն հասարակության առավել ուժեղ և բյուրեղյա մաքրությամբ օժտված հատվածին:
Մեր գաղափարախոսությունը միտված է նրան, որ և´ հայկական պետականության ներքո ապրող հայ ազգը, և´ անդրսահմանային հայ ազգը կրեն իրենց ազգային գաղափարախոսությունն ու դառնան քաղաքականության լիարժեք սուբյեկտ:
Մեր գաղափարախոսության տարածմամբ մենք նպաստելու ենք ազգային քաղաքական գիտակցության ձեռքբերմանը, որը պետք է հակադրվի բռնակալական` ավտորիտար համակարգին, տապալի այն ու հիմնադրի ազգային, ազատ, ժողովրդավար համակարգ:
Մեր գաղափարախոսությունն ուղղորդելու է մարդկանց վարքը քաղաքական հարաբերությունների ոլորտում, ձևավորելու է քաղաքական կամք և մոբիլիզացնելու է մարդկանց ակտիվությունը` նոր ազգային ընտրանիի ձևավորման, ժամանակավոր կառավարության կազմավորման ու գործունեության և հավասար պայմաններում՝ հայ ազգի բոլոր հատվածների մասնակցությամբ, նոր ազգային, հանրային իշխանություններ ընտրելու գործընթացներում:
Մեր գաղափարախոսությունը բարձրագույն արժեք է ճանաչում հայ ազգը, մեր հայրենիքը` Հայկական բարձրավանդակն ու նրա հարակից տարածքները, հայոց լեզուն ու մշակույթը, մարդուն ու նրա արժանապատվությունը, ազատությունն ու արդարությունը, հանդուրժողականությունն ու բազմակարծությունը, սահմանադրականությունն ու ժողովրդավարությունը:
Մեր գաղափարախոսությունն իդեալ է ճանաչում հայկական ազգային, ժողովրդավար պետականությունը, որը գործում է որպես`
- Մինչև հայրենի բնօրրանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը` Հայկական բարձրավանդակում և նրա հարակից տարածքներում, ներկայիս հայկական պետականության 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի ամբողջականության երաշխավոր,
- Ազգահավաքի իրականացման երաշխավոր,
- Համահայկական քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կենտրոն,
- Հայ ազգի` երջանիկ ապրելու քաղաքական հայտը իրագործող,
- Տարբեր պետություններում ապրող հայ ազգի հատվածներն իրար շաղկապող:
Ապահովում է`
- Մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների և սեփականության պաշտպանություն,
- Սոցիալական արդարություն,
- Քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքների հասանելիություն և մատչելիություն հայ ազգի բոլոր հատվածների համար:
Երաշխավորում է`
- Իշխանության գործադիր, օրենսդիր և դատական ճյուղերի անկախությունը միմյանցից, նրանց միջև առկա հակակշիռների և զսպումների քաղաքական կառուցակարգ,
- Ազատ, արդար, թափանցիկ պայմաններում պարբերաբար ընտրությունների անցկացման միջոցով գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանության ձևավորում,
- Եվ՛ հայկական պետականության ներքո, և՛ նրանից դուրս ապրող հայ ազգի բոլոր հատվածների համար միաժամանակ` բացարձակապես հավասար պայմաններում, քաղաքական կառավարման մարմինների ձևավորմանը և քաղաքական որոշումների կայացմանը մասնակցելու իրավունք,
- Իրավունք` փոխելու կամ վերացնելու այն կառավարությունը, որը դառնում է կործանարար կյանքի, ազատության և երջանկության ձգտման համար, և հիմնադրելու նոր կառավարություն:

МЫ ПОНИМАЕМ, ЧТО НИКАКАЯ ЧЕЛОВЕЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ, ПРОГРЕСС И ОБЩЕСТВЕННОЕ РАЗВИТИЕ НЕВОЗМОЖНЫ БЕЗ ВЕРЫ В ИДЕАЛ
Наши представления
Автор: Мартирос Сарьян
«Весенний день», 1929 г.
Мы понимаем, что никакая человеческая деятельность, прогресс и общественное развитие невозможны без веры в  идеал.
Мы понимаем, что невозможно развиваться без просвещения и преодоления политического невежества.
Мы должны снова стать политической нацией, иметь политические права, осуществлять политику, реализовать наши политические права и брать на себя политическую ответственность.
Мы понимаем, что без устранения политической монополии, организации трансграничной армянской нации,  без предоставления политических прав всем частям армянской нации, без самоосвобождения сознания армянской нации, невозможно поднять собственный флаг национальной, независимой и единой государственности.
Принципы нашей идеологии подчеркивают, что для того, чтобы стать политической нацией и организовать трансграничную нацию, необходимо иметь политическую элиту,  безостаточно посвящающую себя национальным интересам, которая признает и принимает, необходимые для прогресса и развития, условия, коим является просвещенная армянская нация, обладающая равными политическими правами.
Принципы нашей идеологии описывают идеальную национальную политическую элиту следующим образом: люди, которые готовы спуститься с завоеванных ими  вершин к армянской нации, взять свой народ за руку и вывести его из политического невежества, ведя его к высоким целям. А более образно, спустившись с высоты Арарата, взять свой народ за руку и поднять его до вершины Арарта.
Наша идеология признает, что сердце современного армянского народа изранено, но в то же время подтверждает, что раны заживают.
Наша идеология признает, что рассудок современного армянского народа помутнен, но в то же время убеждена, что он будет просвещен яркими мыслями.
Наши идеологические принципы подтверждают, что свобода и уверенность в себе лежат в основе мощи человеческого духа, национального процветания и культурного подъема.
Согласно нашим идеологическим принципам, наш взгляд устремлен в будущее. Мы будем искать, находить и собирать разрозненные части нашей родины и наши усилия, направленные на создание и самоорганизацию трансграничного политического армянского народа, просвещению плененной части армянского народа и самоосвобождению, дадут желаемый результат. Мы самоорганизуемся и сплотимся, и станем жить  на собственной родине достойной и процветающей жизнью.
Мы носители революционной идеологии.
Мы за революцию и призываем направить армянскую мысль к революции - национальной революции. Мы принадлежим к той части армянского народа, который ценит, осознает и принимает политические события, которые имели важное значение и послужили основой для человеческого развития и становления современных демократий, коими являются просветительское движение и французская революция.
Мы поборники и сторонники национально-освободительной борьбы.
Распространение нашей идеологии преследует цель – осуществить функции мобилизации и вовлечения. Мы хотим и готовы объединить и поставить на ноги все социальные слои общества, направляя их на определенные действия. Мы готовы вдохновлять их на борьбу во имя защиты собственных интересов, как на одну общую армянскую национальную единицу и, как личностей, имеющих ценности и принципы, в числе которых - свобода, справедливость, человеческое достоинство, человеческая жизнь, ответственность, безопасность родины и равенство между мужчинами и женщинами.
Наша идеология направлена ​​на изменение национального самосознания.
Наша идеология направлена ​​на выявление таких проявлений человеческого духа в политическом сознании, которые способны влиять на функции государственной власти и в сфере общественных отношений, могут направлять поведение людей одновременно во благо и нации, и личности.
Наша идеология признает, что задача создания ценностей требует от своих инициаторов большой ответственности, в связи с выбором новых форм жизни и риском изменения структуры  сущности человека. Поэтому мы находим, что это дело можно доверить лишь наиболее сильной и кристально чистой части общества.
Наша идеология направлена ​​на то, что как, живущий в армянском государстве, армянский народ, так  и трансграничный армянский народ несли бы свою национальную идеологию и стали полноправными субъектами политики.
Распространяя нашу идеологию, мы будем способствовать достижению национального политического сознания, которое должно быть противопоставлено диктаторской системе авторитаризма, свергнуть ее и основать национальную, свободную, демократическую систему.
Наша идеология будет определять поведение людей в сфере политических отношений, сформирует политическую волю и мобилизует активность людей в процессе формирования новой элиты,  формирования и функционирования временного правительства и в выборе новых национальных и государственных органов, при участии в равных условиях всех сегментов армянской нации.
Наша идеология признает наивысшей ценностью - армянскую нацию, нашу родину - Армянское нагорье и,  прилегающие к нему, территории, армянский язык и культуру, человека и его достоинство, свободу и справедливость, терпимость и плюрализм, конституционализм и демократию.
Наша идеология признает идеалом армянское национальное, демократическое государство в качестве:
• Гаранта территориальной целостности территории в 42 тысячи квадратных километров нынешней армянской государственности - до восстановления территориальной целостности исконно армянской земли – Армянского нагорья и,
• прилегающих к нему, территорий;
• Гарантом сплочения нации;
• Всеармянского, политического, экономического и культурного центра;
• Реализующего политическую заявку армянской нации на  счастливую жизнь;
• Сплачивающего друг с другом сегменты армянской нации, живущие в разных государствах.
Обеспечивает:
•  Защиту прав, основных свобод и собственности человека,
• Социальную справедливость,
• Доступность гражданских и политических прав для всех сегментов армянской нации.
Гарантирует:
•  Независимость исполнительной, законодательной и судебной ветвей власти друг от друга, политическую систему сдержек и противовесов между ними,
• Формирование исполнительной, законодательной и судебной власти путем периодического проведения выборов в свободных, справедливых, прозрачных условиях,
И одновременно право участвовать в принятии политических решений и в формировании политических руководящих органов в абсолютно равных условиях для всех сегментов армянской нации, проживающих в армянском государстве и за его пределами.
• Право - изменить или ликвидировать правительство, которое разрушает жизнь, свободу и счастье, а также создать новое правительство.