Մեր նորագույն քաղաքական անցյալը և ներկան
Հազարամյակներ անընդմեջ հայ ազգը` ապրելով հայրենի բնօրրանում` Հայկական բարձրավանդակում և նրա հարակից տարածքներում, անմիջական ազդեցության կրողն է եղել աշխարհում տեղի ունեցած աշխարհաքաղաքական այնպիսի գործընթացների, ինչպիսինք են քաղաքակրթությունների հերթափոխը, քաղաքակրթությունների բախումը, հասարակարգերի հերթափոխը, նոր աշխարհակարգերի ձևավորումը, կայսրությունների անկումը, նոր կայսրությունների և պետությունների ծագումը: Այս ընթացքում նա ի ցույց է դրել և´ իր քաղաքական անկախությունը (քաղաքական սուբյեկտությունը) գնահատելու ու պահպանելու կարողությունը, և´ հպատակվողի, տարբեր բացասական ազդեցությունների կրողի, քաղաքական կախյալ կարգավիճակից չխորշելու (քաղաքական սուբյեկտից քաղաքական օբյեկտի վերածվելու) իր բնույթը: Վերջինիս դեպքում (նվաճված ազգի կարգավիճակում) հայ ազգը որդեգրել է «մի կերպ գոյատևելու» հարմարվողական աշխարհայեցողությունը, մտածելաձևը և գաղափարախոսությունը:
Վերջին մի քանի դարերի ընթացքում քաղաքակրթական և հասարակարգային հերթափոխը լիարժեք չանցնելով և, ըստ այդմ, դադարելով լինել քաղաքական ազգ, մենք ոչ միայն ետ մնացինք համաշխարհային քաղաքական գործընթացներից, այլև մեր վրա կրեցինք աշխարհաքաղաքական բոլոր ցնցումների ու անցումային շրջանների աղետալի հետևանքները:
Նախքան հայությանը պատուհասած Մեծ Եղեռնը և Մեծ Հայրենազրկումը, ազգը և նրա վերնախավը չէին բախվել աշխարհաքաղաքական այնպիսի գործընթացների հետ, ինչպիսիք էին լուսավորական շարժումը, Ֆրանսիական հեղափոխությունը և դրանից բխող` հետագա համաշխարհային զարգացումները: Նոր ինդուստրիալ հասարակարգի և աշխարհակարգի ձևավորման հիմքում ընկած իրադարձությունները՝ որպես նոր աշխարհայեցողություն, նոր մտածելակերպ ու նոր գաղափարախոսություն, չկարողացան մտնել մեր ազգային ինքնագիտակցության մեջ, որպեսզի օգնեին` նորից դառնալու քաղաքական ազգ ու ապահովեին մեր անցումը դեպի նոր հասարակարգ և աշխարհակարգ: Միայն հայ ազգի փոքր հատվածի շրջանում այն կարողացավ ապրել ու վերածվել երկի և աշխատության, հանրային և քաղաքական կազմակերպված միավորի, ինչն էլ բավարար հիմք չէր նորից քաղաքական ազգ դառնալու համար:
Ժամանակակից ժողովրդավար համակարգերի կառուցվածքի հիմքում ընկած են լուսավորական մեծ շարժման գաղափարները: Այդ գաղափարներն էին, որ նախապատրաստեցին լայն զանգվածներին ու քաղաքական ընտրանուն` կյանքի կոչել Ֆրանսիական հեղափոխությունը և նրա կողմից առաջադրված պահանջները:
Լուսավորական մեծ շարժումը և Ֆրանսիական հեղափոխությունը ավետեցին, որ երջանկության ձգտող մարդը պետք է ունենա քաղաքական իրավունքներ, մաս կազմի քաղաքական ազգի և դարբնի քաղաքական միտք ու ունենա քաղաքական իդեալներ: Հենց քաղաքական ազատություններն էլ, առաջին հերթին, դարձան ժամանակակից ազգային պետությունների զարգացման ու ծաղկման հիմնաքարը և մարդուն պարգևեցին երջանկություն:
Դարեր շարունակ կորցնելով ազգային պետականությունն ու ազգային քաղաքական անկախությունը և Ֆրանսիական հեղափոխությունից առաջ ու դրանից հետո ընկած ժամանակաշրջանում մի քանի հարյուրամյակ ապրելով օտարի, մեր քաղաքակրթությանն անհարիր ծանր լծի տակ, հայերն իրենց դրսևորում էին որպես ոչ քաղաքական ազգ և գոյատևում որպես կրոնական/ազգային համայնք` միաժամանակ մաս կազմելով տվյալ կայսրության հպատակությամբ ապրող այլ ժողովուրդների: Այդ պայմաններում հայ ազգը չկարողացավ զարգացնել սեփական քաղաքական միտքը և ստեղծել սեփական նոր քաղաքական ընտրանին, այսինքն` անպատրաստ էր դիմավորելու ինդուստրիալ հասարակարգը և նոր աշխարհակարգի ձևավորումը: Նրա անկազմակերպվածությունը, քաղաքական տգիտությունը հանգեցրին անդառնալի հետևանքների: Մենք՝ որպես ազգ, չկարողացանք օգտվել ոչ ինդուստրիալ աշխարհի, ոչ էլ նրան զուգորդող նոր աշխարհակարգի ձևավորման ընձեռած հնարավորություններից: Իսկ մեր բնօրրանի աշխարհագրական նպաստավոր դիրքը մեզ օգնելու փոխարեն, օգնեց բռնակալ կայսրություններին` կրկին դիրքավորվելու և երկարաձգելու իրենց կյանքը:
1991-ին՝ բեռլինյան պատի քանդմամբ, ազդարարվեց դեպի արևելք արդի, եվրոպական նոր ժողովրդավարությունների տարածման մասին: Կրկին բախվեցինք նոր հասարակարգի և նոր աշխարհակարգի ձևավորմանը:
Քսաներորդ դարավերջում` 1988-ին, մեր հայրենիքում սկիզբ առած հեղափոխությունը` ցնցելով ողջ հայությանը, շարժման մեջ դրեց հասարակական բոլոր շերտերը: Այդ տարիների ընթացքում ի հայտ եկած հայկական առաջադեմ քաղաքական հատվածը` հակադրվելով ապազգային, խորհրդային հասարակարգի վերնախավին, սկսեց կերտել սեփական ուժերի վրա հենված քաղաքականություն: Նոր առաջադեմ քաղաքական հատվածը գնում էր դեպի բռնազավթած հայրենիքի ազատագրում, անկախ, ազատ ազգային պետականության և ազգային զինված ուժերի ստեղծում: Հայ ազգի այս հատվածի երթը երկար չտևեց: Նա հաղթանակ արձանագրեց միայն հայ ազգի համար բացառիկ կարևոր պայքարում, բեկումնային քաղաքական հայտի իրագործմամբ` Արցախի մասնակի ազատագրմամբ:
Այս ճանապարհը հաջողությամբ անցնելու համար առաջադեմ քաղաքական հատվածին անհրաժեշտ էր ապահովել հանրակարգային և քաղաքակրթական հերթափոխը` նորից վերհանել, զարգացնել քաղաքական ազգին բնորոշ իրավունքների և պահանջների գիտակցումն ու ներկայացումը:
Առաջադեմ քաղաքական հատվածը պետք է հիմնահատակ քանդեր հայկական Բաստիլը` ԿԳԲ-ն, դատապարտեր խորհրդային կարգերը` գաղտնազերծելով տապալել խորհրդային բռնապետությունը, վտարեր հանրային և քաղաքական կյանքից որպես ընտրանի հանդես եկող` բռնապետությանը ծառայող բոլոր հին ներկայացուցիչներին, ապահովեր հանրային միջոցների արդարացի բաշխումը և պաշտպաներ դրանք յուրացումից, պահանջեր անդրսահմանային հայության համար քաղաքական իրավունքների տրամադրում և ներգրավեր անդրսահմանային հայ ազգին հայկական պետականության քաղաքական գործընթացների մեջ:
Հանրակարգային և քաղաքակրթական հերթափոխը` խորհրդային հայ հանրության վերափոխումը ազգային ժողովրդավարական հանրության, խորհրդային հայ վերնախավի փոխարինումը ազգային առաջադեմ քաղաքական հատվածով, դիպչելու էր խորհրդային վերնախավից շատերի շահերին: Հին վերնախավի ստորին ներկայացուցիչները (Ղարաբաղ կոմիտեի անդամներ, ՀՀՇ-ականեր, հետագայում ՀՀԿ-ականեր և այլք) սարսափում էին ազգային, քաղաքական, ժողովրդավար ընտրանու ներկայացուցիչներից, քանզի վերջիններս նրանց համար իրական սպառնալիք էին և կարող էին վերջ դնել նրանց գոյությանը: Նրանք հասկանում էին, որ ազգային, ժողովրդավար ընտրանին ի զորու է ցնցել իրենց համակարգը` հիմնահատակ տապալելով այն: Սա էլ ի սկզբանե առիթ դարձավ ազգային, քաղաքական, առաջադիմական հատվածի ոչնչացման:
Այս ամենը հնարավոր էր հաղթահարել, եթե որպես ազգ քաղաքականապես պատրաստ լինեինք Խորհրդային միության փլուզմանը և նոր աշխարհակարգի ձևավորմանը: Դարձյալ պատրաստ չէինք: Չներկայացվեց միասնական ազգային քաղաքական հայտը: Անդրսահմանային հայ ազգը չպահանջեց քաղաքական իրավունքներ հայկական նոր և անկախ պետականությունից, իսկ հայկական պետականության ներքո ապրող հայ ազգը զրկվեց քաղաքականությամբ զբաղվելու հնարավորությունից` քաղաքական իրավունքներից: Հայկական նորաստեղծ պետականությունում հանրային սեփականությունն ապօրինաբար յուրացվեց, քաղաքականությունն ու տնտեսությունը մենաշնորհվեցին:
Քսաներորդ դարում ազգը ապրեց երկու խոշոր տրոհում: Մեծ Եղեռնից և Մեծ Հայրենազրկումից հետո, որը հայ ազգին վերացնելու փորձ էր և տեղի ունեցավ օտարների ձեռքով, առաջացավ առաջին մեծ տրոհումը: Այս ողբերգությանը հաջորդեց երկրորդ տրոհումը, որը սկիզբ առավ ինսունականներին և շարունակվում է մինչ օրս` այժմ արդեն հայազգի ներկայացուցիչների անմիջական ղեկավարմամբ:
1990 թվականի սկզբին մի կողմից աշխարհասփյուռ հայությունն էր, որ ոգևորված էր ազգային և ժողովրդավարական գաղափարներով, մյուս կողմից հակառակորդն էր՝ ապազգային, ապաքաղաքական, հետադիմական վերնախավով, որ ամեն կարգի դավադիր գործողություններով ջանում էր ոչնչացնել, խեղդել ու կասեցնել ծավալվող պայքարը հանուն հիմնարար ազատությունների և ազգային-ազատագրական շարժման հաղթանակի: Հետադիմականները, սակայն, հաղթեցին ազգային և ժողովրդավար աշխարհայեցողության, մտածելակերպի և գաղափարախոսության կրողներին: Հաղթեցին, քանի որ իբրև ազգ, քաղաքականապես անհաղորդ էինք նոր քաղաքական իրողություններին, չէինք զարգացել, չէինք հասունացել, մնացել էինք քաղաքական տգիտության մեջ` անկարող վերագտնելու մեր հինավուրց ազգի քաղաքական իմաստնությունն ու հմտությունները, արդյունավետ օգտագործելու նոր աշխարհակարգի և հասարակարգի ընձեռած հնարավորությունը: Խորհրդային վերնախավի գորշ միջակություններն օգտվեցին ազգի քաղաքական թուլությունից. նրանք կասեցրին հայրենիքի ազատագրումը և վիժեցրին ժողովրդավար համակարգի հիմնադրումը՝ նախկին Խորհրդային սոցիալիստական Հայաստանի Հանրապետությունը փոխարինելով երևանյան գավառապետությամբ:
Իրողություն է` ոչ մի քանի հարյուր տարի առաջ, ոչ քառորդ դար առաջ, ոչ էլ այսօր չենք ցանկանում հասկանալ, որ ազգ ենք և ունենք ազգային շահեր՝ միևնույն ժամանակ կարող ենք օգտվել համաշխարհային քաղաքականության լիարժեք սուբյեկտի իրավունքներից` վերականգնել մեր ազգային արժանապատվությունը, ապրել ինքնաբավ ու երջանիկ մեր սեփական հայրենիքում:
Խորհրդային համակարգի փլուզումը բազմաթիվ ազգերի համար դարձավ հրաշալի հնարավորություն` իրագործելու արագ համակարգային փոփոխություն` հեղափոխություն, սակայն շատ ազգերի համար, այդ թվում` հայերի, այդ փլուզումը դարձավ գոյություն ունեցող համակարգի ամրապնդման խարիսխ:
Մարդկությունը, և մենք այդ թվում, արդեն քանի հազարամյակ ապրում է և´ ճգնաժամային, և´ անցումային փուլերում: Հայ ազգի համար նորից եկել է ցնցում ապրելու և անցում կատարելու ժամանակը: Մենք գտնվում ենք նոր աշխարհակարգի ձևավորման գործընթացի մեջ, որի բաղկացուցիչ մասն է կազմում դարերից եկած Արևելյան հարցը (Սիրիա, Իրաք, Քրդստան, Թուրքիա և, իհարկե, Հայաստան): Մենք մաս ենք կազմում նաև համաշխարհային հետինդուստրիալ, գլոբալացված, թվային հասարակարգի: Սակայն մենք նոր հասարակարգի և աշխարհակարգի ձևավորման ժամանակաշրջան ենք մտել քաղաքականապես չկազմակերպված աշխարհասփյուռ հայությամբ (անդրսահմանային հայ ազգով), պատմական հայրենիքի 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի վրա հայկական պետականությամբ` բռնակալական ավտորիտար կառուցվածքով և քաղաքականապես թերաճ, քաղաքական իրավունքներից զուրկ հայ ազգով:
Տևապես ազգային քաղաքական անկախություն ու պետականություն չունեցած մեր ազգը աշխարհաքաղաքական իրողությունները չի դիտարկում հայեցակարգային դիտանկյունից, այլ առաջնորդվում է իրավիճակային, սոցիալական և հոգեբանական գործոններով: Այն իդեալը, որին` իբրև քաղաքական հայեցակարգ, պիտի ձգտեր մեր ազգը, մնաց անորոշ, քանի որ այն կյանքի կոչող քաղաքական ընտրանին և քաղաքական հայ ազգը` որպես միասնական մարմին, չկայացան: Օրինակ` ո՞րն էր այն իդեալը՝ կատարելատիպը, որին մենք ձգտում էինք և որը պետք է իրականանար 88-ի հեղափոխությունից քառորդ դար անց: Այդ կատարելատիպն այդպես էլ չձևակերպվեց որպես քաղաքական հայեցակարգ, չընդունվեց ու չսպասարկվեց:
Մեր ազգային գաղափարախոսության կարևոր բաղադրիչը, մեր երազանքը, ապագային և առաջընթացին միտված պատկերացումները, որոնցով կիմաստավորվեր նաև մեր ներկա կյանքը, բանաձևային ձևակերպում չստացան և հանգեցրին հավաքական քաղաքական, ազգային կամքի ձևավորման բացակայության, առանց որի կորցրինք մեր բազմաչափությունը, քաղաքական գործոն լինելու հնարավորությունը, ոչնչացրինք մեր մարդկային անհատական կամքը՝ տեղի տալով նյութապաշտությանը, հետադիմական, գավառական մտայնությանը և այնպիսի մի համակարգի, որտեղ մարդն իր հիմնէությամբ առոչինչ է և չկա ընդհանուր ազգային շահ: Մենք ազգային վարքագիծ ու ապրելակերպ դարձրինք հետամնաց բարքերը և շարունակեցինք ապրել որպես ազգային/կրոնական կամ բարոյազուրկ համայնք թե´ մեր հայրենիքում, թե´ հայրենիքից դուրս:
Շարունակել չներկայացնել մեր ազգային քաղաքական հայտը, ազգային հայեցակարգը և բանաձևված սեփական ազգային գաղափարախոսությունը` նշանակում է կործանման տանել հայ ազգին:

АВТОР, Ерванд Кочар,
Собирается ли армянская нация совершить революцию, наполнятся ли ее широкие массы революционной энергией и будет ли вести их революционная прогрессивная политическая элита?
На протяжении тысячелетий армянский народ, проживающий в своей родной колыбели - на Армянском нагорье и прилегающих к нему территорий, непосредственно влиял на, происходящие в мире, такие геополитические процессы, как смена и столкновение цивилизаций, смена общественных порядков, формирование нового мирового порядка, падение империй, возникновение новых империй и государств.
За это время он продемонстрировал и свою политическую независимость (политическую субъектность), и свою способность оценивать и поддерживать, и подчиняться, и как носителя различных негативных влияний, свою природу не гнушаться статусом политической зависимости (превращения из политического субъекта в политического объекта). В случае последнего (в статусе завоеванной нации) армянский народ принял адаптивное мировоззрение, идеологию и образ мышления «каким-то образом выжить».
На протяжении последних нескольких веков смена цивилизации и общественных строев проходили неполноценно, и, следовательно, перестав быть политической нацией, мы не только отстали от мировых политических процессов, но и понесли катастрофические последствия всех геополитических сотрясений и переходных этапов.
До, постигшего армян, Геноцида и лишения их родины, нация и ее элита не сталкивались с такими геополитическими процессами, как просветительское движение - Французская революция и вытекающие из нее последующие глобальные события. События, лежащие в основе формирования нового индустриального общественного порядка, в качестве нового мировоззрения, нового мышления и новой идеологии, не смогли проникнуть в наше национальное самосознание, чтобы помочь снова стать политической нацией и обеспечить переход к новому общественному порядку и мировому порядку.
Только внутри небольшой части армянского народа ему удалось ужиться и превратиться в организованную общественную и политическую единицу страны и труда, что не являлось достаточным основанием для того, чтобы снова стать политической нацией.
В основе современных демократических систем лежат идеи великого просветительского движения. Именно эти идеи подготовили широкие массы и политическую элиту к совершению Французской революции и, выдвинутых ею требований.
Великое просветительское движение и Французская революция возвестили, что человек, стремящийся к счастью, должен иметь политические права, составить часть политической нации и ковать политические мысли, иметь политические идеалы. Именно политические свободы, в первую очередь, стали краеугольным камнем развития и процветания современных национальных государств и дали человеку счастье.
Лишившись, на протяжении веков, национальной государственности и национальной политической независимости, живя, до и после Французской революции, под тяжким чужеземным игом, которое совершенно не к лицу нашей цивилизации, армяне проявляли себя как неполитическая нация и существовали как религиозная/национальная община, одновременно являясь частью других народов, живущих под подчинением данной империи.
В подобных условиях армянский народ не смог развить свою собственную политическую мысль и создать свою собственную новую политическую элоиту, то есть не был готов встретить индустриальный общественный порядок и формирование нового мирового порядка. Его дезорганизация, политическое невежество привели к необратимым последствиям. Мы, как нация, не могли воспользоваться возможностями, предоставленными формированием индустриального мира и, сопутствующего ему, нового мирового порядка.
А выгодное географические положение нашей Родины, вместо того, чтобы помочь нам, помогла деспотичным империям вновь занять позиции и продлить свое существование.
В 1991 году с разрушением Берлинской стены было объявлено о распространении нынешних европейских демократий на восток. Опять же, мы столкнулись с формированием нового общественного порядка и нового мирового порядка.
В конце двадцатого века, начавшаяся в 1988 году в нашей стране, революция потрясла всех армян, привела в движение все слои общества. Возникший в те годы, прогрессивный армянский политический сектор, выступив против антинациональной элиты антинародного советского общества, начал строить политику, основанную на собственных силах. Новая прогрессивная политическая часть шла по пути освобождения оккупированной родины, создания независимого, свободного национального государства и национальных вооруженных сил. Национальный марш этой части армянской нации длился недолго. Он зафиксировал победу только в исключительно важной борьбе армянского народа путем реализации переломной политической заявки - частичным освобождением Арцаха.
Чтобы успешно пройти этот путь, прогрессивному политическому сектору необходимо было обеспечить смену всеобщего порядка и цивилизации - снова возродить и развить, характерные для политической нации, осознание и представление прав и требований.
Прогрессивный политический сектор должен был до основания разрушить армянскую политическую Бастилию - КГБ, осудить советский порядок, рассекретив, низложить советскую диктатуру, изгнать из общественной и политической жизни выступающих в качестве элиты, всех бывших представителей, служащих диктатуре, обеспечить справедливое распределение государственных средств и защитить их от присвоений, требовать предоставления политических прав трансграничным армянам и вовлечь трансграничную армянскую нацию в политические процессы армянской государственности.
Смена общественного порядка и цивилизации - превращение советского армянского общества в национально-демократическое общество, замена советской армянской элиты прогрессивным национальным политическим сегментом, должна была затронуть интересы многих представителей советской элиты. Нижестоящие представители бывшей элиты (члены комитета Карабах, члены Всеармянского национального движения, позднее члены РПА и др.) были в ужасе от представителей политической элиты национал-демократов, поскольку они представляли реальную угрозу для них и могли положить конец их существованию. Они понимали, что национальная демократическая элита способна поколебать их систему, свергнув ее до основания. Это и послужило поводом для уничтожения национального, политического, прогрессивного сектора.
Все это можно было бы преодолеть, если бы мы как нация были готовы к распаду Советского Союза и формированию нового мирового порядка. Мы снова не были готовы. Единая национальная политическая заявка не была представлена. Трансграничная армянская нация не потребовала политических прав от новой независимой армянской государственности, а армянский народ, живущий под армянской государственностью, лишился возможности заниматься политикой - политических прав. Во вновь созданном армянском государстве государственная собственность была незаконно присвоена, политика и экономика были монополизированы.
В двадцатом веке нация пережила два разделения. После Геноцида и лишения Родины, что было попыткой уничтожить армянский народ и было осуществлено руками чужеземцев, произошло первое великое разделение. За этой трагедией последовало, второе разделение, которое началось в девяностые годы и продолжается до сих пор, сейчас уже при непосредственном руководстве представителей армянского народа.
В начале 1990-х годов, с одной стороны, вдохновленный национальными и демократическими идеями, рассеянный по миру, армянский народ, с другой стороны, противник - антинациональный и аполитичный, с реакционной элитой, который всякой заговорщической деятельностью пытался уничтожить, задушить и остановить борьбу за основные свободы и победу в национально- освободительном движении. Однако реакционеры победили носителей национал-демократического мировоззрения, мышления и идеологии.
Победили, потому что, как нация, мы были политически непричастны к новым политическим реалиям, мы не развивались, мы не созрели, мы оставались в политическом невежестве, были не в состоянии восстановить политическую мудрость и навыки нашей древней нации, чтобы эффективно воспользоваться возможностями, созданными новым мировым порядком и общественным порядком. Серые посредственности советской элиты воспользовались политической слабостью нации: они приостановили освобождение родины и прекратили основание демократической системы, заменив бывшую Советскую Социалистическую Республику Армению ереванским провинциальным государством.
Факт в том, что ни несколько сотен лет назад, ни четверть века назад и, ни сегодня, не хотим понимать, что мы являемся нацией и у нас имеются национальные интересы, в то же время мы можем пользоваться правами полноправного субъекта мировой политики - восстановить наше национальное достоинство, жить самодостаточной и счастливой жизнью на нашей родине.
Падение советской системы для многих народов стала прекрасной возможностью для проведения быстрых системных изменений - революции, но для многих народов, в том числе и для армян, стало якорем укрепления существующей системы.
Человечество, и мы в том числе, на протяжении многих тысячелетий переживает как кризисный, так и переходный этапы. Для армянского народа снова настало время испытать шок и выполнить переход. Мы находимся в процессе формирования нового мирового порядка, составной частью которой является, дошедший из глубины веков, Восточный вопрос (Сирия, Ирак, Курдистан, Турция и, конечно же, Армения). Мы также являемся частью глобального постиндустриального, глобализованного, цифрового общества. Но мы вступили в новый период развития общественного и мирового порядка с политически неорганизованным, рассеянным по миру, армянством (с трансграничным армянским народом), армянской государственностью на территории 42 тысяч квадратных километров исторической родины, с самодержавной и авторитарной политической структурой и политически неразвитой, лишенной политических прав, армянской нацией.
Долгое время, не имеющая национальной политической независимости и государственности, наша нация, не рассматривает геополитические реалии с концептуальной точки зрения, но руководствуется ситуативными, социальными и психологическими факторами. Тот идеал, к которому по политической концепции, должна была стремиться наша нация, остался неопределенным, так как, притворяющие его в жизнь, политическая элита и политическая армянская нация не состоялись в качестве единого органа. Например, что было идеалом - совершенством, к которому мы стремились и которое должно было осуществиться спустя четверть века после революции 88-го? Этот идеал так и был сформулирован как политическая концепция, не был принят и не обслуживался.
Важные составляющие нашей национальной идеологии, наши мечты, идеи о будущем и прогрессе, которыми бы обрела смысл также наша нынешняя жизнь, не получили официальной формулировки и привели к отсутствию коллективной политической, национальной воли, без которой мы потеряли нашу многомерность, возможность быть политическим фактором, уничтожили нашу человеческую волю, уступив место материализму, регрессивному, провинциальному менталитету и системе, в которой человек ничего не значит и нет общих национальных интересов. Мы превратили отсталые нравы в национальное поведение и в образ жизни и продолжили жить как национальное/религиозное или аморальное общество, как на нашей родине, так и за рубежом.
Продолжать и дальше не представлять нашу национальную политическую заявку, национальную концепцию и сформулированную собственную национальную идеологию, означает вести армянский народ к уничтожению.