Մեր ծագումը. որտեղի՞ց ենք մենք գալիս
«…դու պատկանում ես նախնական և քաջ ազգի` արդյունավոր ոչ միայն խոսքի և պիտանի խոհականության մեջ, այլև բազմաթիվ մեծամեծ փառավոր գործերով, որոնք մենք կհիշատակենք այս պատմության ընթացքում»:
Մովսես Խորենացի
Ճակատագիրն անողոք փորձությունների է ենթարկել հայ ազգի զավակներին` սպանել է, պոկել արմատներից, սփռել աշխարհով մեկ, փոխել նրանց ազգային պատկանելությունը, զրկել հայրենիքից և սեփական քաղաքակրթությունից, սակայն ի զորու չի եղել ոչնչացնել բաղձալի նպատակի ձգտող հայորդիներին, որոնք գորովանքով փայփայել, սերնդեսերունդ փոխանցել են Մեծ Հայրենիքի, նրա քաղաքակրթության ու Մեծ Միացման գաղափարները:
Բոլոր ժամանակներում այդ գաղափարների ջատագովները վառ են պահել և շարունակում են այսօր էլ վառ պահել հայրենատիրության ոգին, գիտակցաբար ու հետևողականորեն առաջ շարժվել Մեծ Միացումի ոչ դյուրին ուղիով, որը մեր ժողովրդի երջանկության և արժանապատիվ ապագայի գրավականն է, հուսալի միջոց` նոր աշխարհակարգի ձևավորման և նոր հասարակական հարաբերությունների պայմաններում մեր ազգային-մշակութային ինքնության, նյութական ու քաղաքակրթական արժեքների պաշտպանման գործում:
Ժամանակակից հայության հիմնական խնդիրն է` միավորել աշխարհասփյուռ իր զավակներին մեկ ընդհանուր ազգային պետականության տանիքի ներքո` սեփական հայրենիքում, և նրանց սոցիալ-տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային ներուժը, ստեղծագործ միտքն ու բազկի զորությունը ծառայեցնել մեր քաղաքական անկախության, ինքնիշխանության, ժողովրդավարական արժեքների հաստատման հրամայականին` ի շահ ներկա և գալիք սերունդների բարեկեցիկ կյանքի:
Մենք` հայերս, գալիս ենք հազարամյակների հեռվից: Հայոց լեռնաշխարհում` Հայկական բարձրավանդակում և հարակից տարածքներում, մենք ապրել ենք վաղնջական ժամանակներից: Մեր պատմական հիշողության և հնագիտական պրպտումների միջոցով կրկին հաղորդակցվելով պատմության անխոս վկաների հետ կամ թերթելով անցյալի խունացած էջերը, տեսնում ենք հանգած քաղաքակրթության բնակավայրեր, հուշարձաններ, քարակերտ արձանագրություններ, զգում մեր անցյալի շունչը, լսում վաղուց լռած ձայներն ու մեղեդիները:
Մեր հայրենիքը մարդկային քաղաքակրթության հնագույն բնօրրաններից է: Այստեղ հստակ տեսանելի է ժամանակների հերթագայությունը` հազարավոր տարիներ է կազմում հին հուշարձաններից, պետական կազմավորումների վկայություններից մինչև մեզ բաժանող ժամանակը: Այդ քաղաքակրթության ստեղծողը, ինչպես հայտնի է, եվրոպեոիդ ռասայի հայակերպ (արմենոիդ) մարդաբանական տիպն է, որին հայերս պատկանում ենք: Իսկ հայերենը հնդեվրոպական լեզվաընտանիքում առանձին, ինքնուրույն ճյուղ է, աշխարհի հնագույն գրավոր լեզուներից: Պոնտոս-զագրոսյան մեր արմատներով մենք ենք ծնունդը, տերը և ժառանգորդը Հայկական բարձրավանդակի և նրա հարակից տարածքների:
Այս ամենի մասին այսօր պետք է հայտարարել: Բայց` ո՞ւմ: Նախ` ինքներս մեզ:
Մարդը սոցիալական էակ է, և մինչև իր լուսավորվելը, միշտ պարտավորվում էր ինքն իրեն ճանաչել սոցիալական, մշակութային և էթնիկ խմբով: Այլ մարդիկ նույնպես նրան այդպես են բնորոշում: Այդ բնորոշմամբ էլ նրանց հետ կառուցում են հարաբերություններ: Որպեսզի նոր աշխարհակարգի և նոր հասարակարգի ձևավորման փուլում մենք հնարավորություն ունենանք աշխարհի հետ հարաբերվել հավասարի հիմունքներով, հաղորդակցվել ու պաշտպանել մեր ազգային շահը, պարտավոր ենք ճանաչել ինքներս մեզ և մեր իրավունքները:
Այսպիսով` մենք, որպես հայ ազգի զավակներ, պետք է սկսենք և չդադարենք ճանաչել ինքներս մեզ: «Ծանի՛ր զքեզ» պատգամը պետք է դառնա մեր կյանքի կարևոր ուղենիշներից մեկը: Չճանաչելով ինքներս մեզ, չենք կարող խորապես գիտակցել և ստանձնել հոգևոր բարձր պատասխանատվություն առ այն, որ իբրև հայ ազգի զավակ, հանձնառու ենք նրա հինավուրց քաղաքակրթության, մշակույթի ու հերոսապատումների համար:
Իհարկե, պետք է գիտակցենք, որ միևնույն ժամանակ ժառանգորդն ենք հայ ազգի և´ առաքինությունների, և´ մեղքերի:
Քաղաքական անկախության տևական կորուստը մեր ազգի զավակներին ստիպել է գոյատևել իբրև անհատներ, սակայն ունակությունը և հմտությունը` որպես անհատների քաղաքական միասնություն, հայ ազգը կորցրել է: «Անհատ և ազգ. երկուսը միասին միշտ ավելի ուժեղ են, քան կարիքը, վտանգը և թշնամին: Անհատ և ազգ. իրենք միշտ կարող են գերազանցել իրենք իրենց, բարձրանալ իրենք իրենցից, եթե առաջնորդվում են սեփական ուժերով ոտքի կանգնելու կամքով»,- սովորեցնում էր Գարեգին Նժդեհը:
Արդի հայ ազգն այսօր թմբիրի, անտարբերության և փակուղու մեջ է, հետևաբար պետք է նրա քաղաքական օրակարգում ներառենք իր՝ նորովի ապրելու համընդգրկուն պայման-բանաձևը:
Մենք` հայ ազգի զավակներս, պետք է տեսնենք մեզ մեր հայկական քաղաքակրթական ամբողջության մեջ` որպես անհատ մարդ և աշխարհի մի մաս: Մեր ազգային պատկանելությունը մեզ համար, որպես շարժիչ ուժ, նշանակություն կունենա միայն այն ժամանակ, երբ կարողանանք կրթության ու լուսավորության միջոցով մեր զավակներին փոխանցել սեփական երկրի մշակութային, տնտեսական և քաղաքական կարևորության ու նշանակալիության փաստը:
Մարդ կարող է պայքարել սոսկ այն ամենի համար, ինչը սիրում է: Մարդ կարող է սիրել սոսկ այն ամենը, ինչը նրա հարգանքն ու հպարտությունն է առաջացնում, իսկ հարգանքը և հպարտությունն ի հայտ են գալիս այն ժամանակ, երբ մարդ գիտի արժեքի մասին:
Իմանալով ազգի պատմությունը, կենսագրությունը, արժեքները, մենք պարզ պատկերացում կկազմենք մեր առաջնահերթ անելիքների մասին և ճիշտ հետևություններ կանենք անցած հազարամյակների փորձից։
Հայոց աշխարհագրական միջավայրը, նրա` որպես ազգի, կազմավորման գործընթացները, ստեղծագործ աշխատանքը, նրա կողմից կերտած մշակութային արժեքներն ու հերոսական պայքարի գիտակցումը անհրաժեշտ պայման են ժամանակակից աշխարհում մեր ինքնության պահպանման, արարչագործ մտքի զարգացման և նոր բարձունքների նվաճման համար։
Մեր ազգի պատմությունը, ինչպես ակնարկվեց վերը, գալիս է հնագույն շրջանից` իր մեջ ներառելով մարդկության զարգացման բոլոր փուլերը, որոնց ընթացքում ազգն ունեցել է հայրենի բնօրրանում քաղաքական անկախություն և ազգային ծաղկունք: Նրա առաջին պետականության մասին տեղեկություններ են հաղորդում Միջագետքի հնագույն՝ շումերական և աքքադական գրավոր հուշարձանները։ Շումերները, ովքեր աշխարհի առաջին քաղաքակրթության ստեղծողներից են, մինչև Հարավային Միջագետքում իրենց քաղաքակրթության ստեղծումը, բնակվել են Միջագետքի հյուսիսային մասում և Հայկական բարձրավանդակի հարավային շրջանում, որը հայկական աշխարհի քսաներորդ նահանգն էր: Շումերական բնագրերում հիշատակվում է Արատտա երկիրը։ Արատտան Հայկական լեռնաշխարհի մինչ օրս հայտնի առաջին վաղ պետական կազմավորումն է։ Նրա մասին տեղեկությունները վերաբերում են մ.թ.ա. 28-րդ և 29-րդ դարերին։ Շումերների կապը իրենց հայրենիքի հետ մշտապես պահպանվել է սրբազան Եփրատով:
Բնության անձեռակերտ հրաշալիքը` մեր հայրենիքը, զբաղեցնում է շուրջ 400 հազար քառակուսի կմ տարածք։ Այստեղ են տիեզերական հիմք համարվող Մասիսը` Մեծ Արարատը, ծովի մակերևույթից 5165մ բարձրության վրա, և արարչի բնակավայր Արագածը` 4090մ: Արարատի երկիրը՝ մեր հայրենիքը, արարչագործության վայրն է: Աստվածաշնչում Եդեմը տեղադրված է Արարատի երկրում՝ այն վայրում, որտեղից սկիզբ են առնում Արևելքի չորս խոշոր գետերը՝ Եփրատը, Տիգրիսը, Արաքսը և Քուռը: Ըստ Բաբելոնյան ավանդության և հայ հեթանոսական ավանադապատումների, մարդկության վերածնունդը սկսել է Արարատի երկրից:
Ծնվելով դրախտում, ապրելով դրախտում, ստեղծագործելով դրախտում և ունենալով արարչի կողմից վերածնվելու օրհնությունը, մենք` հայերս, անցանք պատմության բոլոր շրջափուլերը.
- Հնագույն շրջան` անհիշելի ժամանակներից մինչև Վանի թագավորություն,
- Հին շրջան` Երվանդունիների թագավորությունից մինչև քրիստոնեության` որպես պետական կրոնի ընդունում,
- Միջնադար` քրիստոնեությունից մինչև 17-րդ դարի կեսերը,
- Նոր շրջան` 17-րդ դարի երկրորդ կեսի հայ ազատագրական շարժումներից մինչև 1918թ. մայիսի 28` Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակումը,
- Նորագույն շրջան` հասնելով մինչև մեր օրերը։
Հազարամյակների ընթացքում մենք ունեցել ենք և´ թագավորություններ` Արատայի, Վանի, Արտաշեսյանների, Արշակունիների, Բագրատունիների, Ռուբինյանների, և´ Հանրապետություններ` Հայաստանի առաջին Հանրապետություն, Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություն (զրկված քաղաքական անկախությունից և բռնակալական քաղաքական համակարգով ղեկավարվող), Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններ (քաղաքական ոչ լիարժեք անկախությամբ և բռնակալական` ավտորիտար համակարգով):
Հայոց պետականությունների թերությունների ու առաքինությունների մասին խոսում են փաստերը: Պատմության այն ժամանակահատվածներում, երբ գերակայել են իսկական մարտիկները, և մենք մտածել ու գործել ենք որպես քաղաքական ազգ` ունեցել ենք վերելք, իսկ երբ ասպարեզում հայտվել են անտարբերներն ու դավաճանները` ունեցել ենք պետականության անկում` մարդկային, նյութական ու քաղաքակրթական կորուստներով, և հայրենի բնօրրանի բռնազավթում:
Այսօր մեր ազգի ներկայացուցիչներն ապրում են աշխարհի բոլոր մայրցամաքներում: Այն մշակույթը, որն այս պահին գոյություն ունի նրա շուրջը, համամարդկային է ու նաև` այլ ազգերի կողմից ստեղծված: Այդպիսի խառը մշակույթ կարող է գոյություն ունենալ հայ ազգի կյանքում, սակայն այն չի կարող փոխարինել ազգային մշակույթին: Այդ պատճառով մենք պետք է զարկ տանք մեր ազգայինին, ծառայենք նրան, որպեսզի խորը արմատներ գցի հայրենի բնօրրանում, զարգանա, տարածվի և հոգևոր սնունդ դառնա յուրաքանչյուր հայի համար: Չէ՞ որ ամեն ազգ` յուրացնելով համամարդկայինը, պետք է անխաթար պահի իր ազգային գանձերը` լեզուն ու մշակույթը, ավանդույթներն ու կենսափիլիսոփայությունը, հոգեկերտվածքն ու մետաֆիզիկան, բարքերն ու կրոնը:
Մենք չպետք է մոռանանք, որ ազգ ենք, ոչ թե համայնք: Ազգ, որն ունի պետականություն, հինավուրց արժեքներ ու նպատակներ: Ազգ, որն ունի քաղաքական և քաղաքակրթական առաքելություն: Ազգ, որի քաղաքական ու քաղաքակրթական առաքելությունը տարածվում է Հայկական բարձրավանդակի և նրա հարակից տարածքների վրա:
Մեզ համար բացարձակ արժեք են հայ ազգն ու նրա արժանապատվությունը, Հայկական բարձրավանդակն ու նրա հարակից տարածքները, հայկական մշակույթը, հայոց լեզուն, հայկական քաղաքակրթությունը:
Մեր նպատակն է` վերածնունդ տալ հայ ազգին և վերականգնել Հայրենիքի տարածքային ամբողջականությունը, հնարավոր ամեն ինչ անել, որպեսզի հայ մարդն իրեն տեր զգա իր երկրում, հայ ընտանիքը` երջանիկ: Քաղաքացու արժանապատվությունը, իրավունքը և ազատությունը անանց արժեքներ են, որոնք պետք է պահպանվեն աչքի լույսի պես:
Հայկական բարձրավանդակի և նրա հարակից տարածքների ամբողջականության ու հայոց քաղաքակրթության վերականգնումը ոչ միայն հայության հանդեպ մարդկության թույլ տված մեծ ոճրագործության հետևանքների վերացման և արդարության վերահաստատման սկիզբն է, այլև նոր աշխարհակարգի ձևավորման համատեքստում Հայաստան աշխարհի բացառիկ առաքելության նորացման հիմքը, որպեսզի վերջինս վերստին դառնա Եվրոպան և Ասիան կապող խաչմերուկ, տարածագոտում խաղաղության ու կայունության պատվար:
Մեր արժեքները պաշտպանելու և նպատակը կենսակոչելու համար անհրաժեշտ է ծառայել ազգին անմնացորդ նվիրումով, հավատով և ազնվորեն:

«…ты принадлежишь к храброй прото-нации, успешной, не только с точки зрения слова и разумности, но и многочисленными великими славными делами, которые будут упомянуты нами в этой истории».
Наше происхождение. откуда мы взялись?
Автор: Карлен Нуриджанян, "Наапет Айк", 1972 г.
Мовсес Хоренаци
Судьба подвергла беспощадным испытаниям детей армянского народа: убивала, отрывала от корней, рассеивала по всему свету, лишала родины и собственной политики, но не смогла уничтожить сынов армянского народа, стремившихся к заветной цели, которые  с умилением лелеяли и передавали из поколения в поколение идеи о Великой Родине, ее политике и Великом Воссоединении.
Во все времена сторонники этих идей пламенно отстаивали и сегодня продолжают пламенно отстаивать дух патриотизма, сознательно и последовательно продвигаясь вперед по нелегкому  пути Великого Воссоединения, гарантируя счастье и достойное будущее нашего народа - надежный способ создания нового мирового порядка и, в условиях новых общественных отношений, нашей национально-культурной идентичности, в деле сохранения материальных и политических ценностей.
Главная задача современного армянства состоит в том, чтобы объединить рассеянных по свету своих детей под одной крышей  - на собственной родине и использовать их социально-экономический, научно-образовательный, культурный потенциал, творческую мысль и силу во благо нашей политической независимости, суверенитета и демократических ценностей – для процветающей жизни настоящего и будущих поколений.
Мы, армяне, пришли из глубины тысячелетий. На Армянском нагорье,  Армянском плато и прилегающих территориях мы жили с незапамятных времен. Благодаря нашей исторической памяти и археологическим раскопкам, снова соприкоснувшись с безмолвными  свидетелями истории или пролистывая выцветшие страницы прошлого, мы видим поселения угасших цивилизаций, памятники, каменные надписи, ощущаем дыхание нашего прошлого, слушаем давно умолкнувшие голоса и мелодии.
Наша родина - одна из древних колыбелей человеческой цивилизации. Здесь явно прослеживается хроника времен.  Тысячи лет отделяют нас от древних памятников, от свидетельств государственных образований. Создателем этой цивилизации, как известно, является антропогенный тип европеоидной расы (арменоид), к которой и принадлежим мы,  армяне. А армянский – это отдельная самостоятельная ветвь  в индоевропейской языковой семье, один из самых древних письменных языков мира. Мы с нашими древними корнями  являемся хозяевами  и наследниками Армянского нагорья и прилегающих  к нему территорий.
Обо всем этом должно быть объявлено сегодня. Но кому? Прежде всего, нам самим.
Человек - это социальное существо, и до своего просвещения, он должен был узнать свою социальную, культурную и этнической группу. Другие люди также характеризуют его таким образом. И с этой характеристикой строят отношения с ними. Чтобы иметь возможность в фазе формирования нового мирового порядка  и нового общественного порядка соприкасаться с миром на равных  основаниях, общаться и защищать наши национальные интересы, мы обязаны узнать самих себя и свои права.
Поэтому мы, как сыны армянского народа, должны начать и не переставать узнавать самих себя. Завет «Узнай себя» должен стать одной из самых важных вех в нашей жизни. Не узнав самих себя, мы не можем полностью осознать и взять на себя духовную ответственность за то, что в качестве сынов армянского народа мы ответственны за его древнюю цивилизацию, культуру и эпопеи.
Разумеется, мы должны понимать, что в то же время мы являемся наследниками  и добродетелей, и грехов армянского народа.
Длительная утрата политической независимости заставила сынов нашего народа выживать, однако способность и умение в качестве политического единства личностей, армянская нация утратила. «Индивидуум и нация, вместе взятые,  всегда сильнее, чем нужда, опасность и враг. Индивидуальность и нация - всегда могут превзойти себя, если они руководствуются своей волей встать на ноги, опираясь на собственные силы», - учил Гарегин Нжде.
Сегодняшняя армянская нация находится в бесчувственной, безразличной и тупиковой ситуации, и поэтому мы должны включить в ее политическую повестку дня - всеобъемлющую новую условную формулу.
Мы, дети армянского народа, должны видеть нас в полноте нашей армянской цивилизации как личностей и части мира. Наша национальная принадлежность будет иметь для нас значение в качестве  движущей силы только тогда, когда мы сможем передать нашим детям факт культурной, экономической и политической важности собственной страны посредством образования и просвещения.
Человек может бороться лишь за все, что ему нравится. Человек может любить только то, что внушает ему уважение и гордость, а уважение и гордость возникают тогда, когда человек знает о ценностях.
Зная историю народа, его биографию, ценности, мы будем иметь четкое представление о наших приоритетах и ​​сделаем правильные выводы из опыта прошедших тысячелетий.
Географическая среда Армении, ее процессы становления как нации, ее творчество, созданные ею культурные ценности и героическая борьба являются необходимым условием для сохранения нашей идентичности в современном мире, развития творческого мышления и достижения новых высот.
История нашего народа, как упоминалось выше, восходит со времен глубокой древности, включая в себя все этапы развития человечества, в течение которых нация имела политическую независимость и национальное процветание на своей родине. Древние, шумерские и аккадские письменные памятники Месопотамии предоставляют информацию о его первой государственности. Шумеры, одни из создателей первой в мире цивилизации, до создания своей цивилизации в Южной Месопотамии, они жили в северной части Месопотамии и в южной части Армянского нагорья, которое являлось двадцатой губернией армянского  мира. В Шумерских писаниях упоминается страна Аратта. Аратта - первое раннее государственное образование на Армянском нагорье, известное на сегодняшний день. Информация о нем относится к 28 и 29 векам до н. э. Связь шумеров со своей родиной всегда сохранялась священным Евфратом.
Нерукотворное чудо природы - наша родина, занимает площадь около 400 тысяч квадратных километров. Здесь находится, считающийся космической  основой Масис - Большой Арарат - на высоте 5165 метров над уровнем моря и место пребывания творца  Арагац  - 4090 м. Земля Арарата, наша родина, является местом творения. В Библии Эдем находится в стране Араратской, в месте, где берут начало четыре крупные реки Востока: Евфрат, Тигр, Аракс и Кура. Согласно вавилонской легенде и армянским языческим сказаниям, возрождение человечества началось с Араратской страны.
Родившись,  живя  и творя в раю, пользуясь данным Творцом благословением возрождения, мы, армяне, прошли все этапы истории.
Древнейший период - с незапамятных времен до  Ванского царства,
Древний период – со времен царства Ервандуни до христианства как государственной религии,
Средние века - от христианства до середины 17 века,
Новый период - от армянских освободительных движений второй половины 17-го века до 1918 года; 28 мая - провозглашение Первой Республики Армения,
Новейший период, доходящий до наших дней.
В течение тысячелетий у нас были царства: Аратта, Ванское, Арташесянов, Аршакуни, Багратуни, Рубинянов и Республики: первая Республика Армения, Советская Социалистическая Республика (лишенная политической независимости и руководимая диктаторской политической системой), Республики Армения и Арцах (с неполной ческой независимостью и диктаторской  авторитарной системой).
О недостатках и достоинствах армянских государств свидетельствуют факты. В те периоды истории, когда доминировали настоящие бойцы, и мы мыслили и действовали как политическая нация, у нас был подъем, а когда на арене появились безразличные и предатели - у нас был упадок государственности с человеческими, материальными и цивилизационными потерями и оккупацией нашей родины.
Сегодня представители нашей нации проживают во всех столицах мира. Культура, которая существует сегодня вокруг нее, универсальна и создана также другими народами. Такая смешанная культура может существовать в жизни армянской нации, но она не может заменить национальную культуру. Вот почему мы должны сделать упор на свое национальную культуру и служить ей, чтобы она вросла глубокими корнями на нашей родине, развилась, распространилась и стала бы духовной пищей для каждого армянина. Ведь, каждая нация, вобрав в себя общечеловеческое, должна сохранять свои национальные ценности - язык и культуру, традиции и биофилософию, психологию и метафизику, мораль и религию.
Мы не должны забывать, что мы нация, а не сообщество. Нация, имеющая государственность, древние ценности и цели. Нация, имеющая политическую и гражданскую миссию. Нация, чья политическая и цивилизационная миссия распространяется на Армянское нагорье и прилегающие к нему территории.
Абсолютными ценностями для нас являются армянская нация и ее достоинство, Армянское нагорье и прилегающие к нему территории, армянская культура, язык, цивилизация.
Наша цель состоит в том, чтобы возродить нацию и  восстановить территориальную целостность Родины, сделать все возможное, чтобы заставить армянина почувствовать себя  хозяином своей страны, армянскую семью - счастливой. Достоинство гражданина, право и свобода являются неотъемлемыми ценностями, которые должны храниться как свет очей.
Восстановление территориальной целостности Армянского нагорья и прилегающих территорий, а также  восстановление армянской цивилизации – это начало устранения последствий великого преступления, допущенного не только в отношении армянского народа и восстановления справедливости, но в контексте становления нового мирового порядка, основа обновления исключительной миссии Армянской страны, дабы последняя стала новым перекрестком, связующим Европу и Азию, оплотом мира и стабильности в регионе.
Для защиты наших ценностей и воплощения целей, необходимо безостаточно, верой и правдой служить нации.