ԱՐԴԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆ
Մենք գիտակցում ենք, որ ավելի քան երբևէ, արտաքին և ներքին սպառնալիքների տարանջատումը այլևս չի համապատասխանում իրականությանը: Այս համատեքստում` մենք գնահատում ենք հայկական արդի պետությունում գործող բռնակալական` ավտորիտար ռեժիմի առկայությունը (կառավարվող ժողովրդավարություն հասկացության ներքո) ու համատարած կոռուպցիան (էնդեմիկ բնույթով և հասարակության բոլոր ոլորտների ներթափանցվածությամբ) հայ ազգի ու հայոց պետականության համար նույնքան վտանգավոր են, որքան արտաքին ագրեսիան, հայրենիքի բռնազավթումը և աշխարհաքաղաքական գործարքները:
Մենք համոզված ենք, որ հայ ազգի բնականոն զարգացման անհրաժեշտ երաշխիքը ազգային, ժողովրդավար կառավարման կառուցակարգերի գործունեությունն է և հասանելի քաղաքացիական ու քաղաքական ազատությունները:
Մենք պարտադիր ենք համարում հանրային իշխանության ինստիտուտների անկախությունը միմյանցից, նրանց տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքի անխափան աշխատանքը և գործունեության թափանցիկությունը:
Մենք գերակա ենք համարում մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը:
Մենք գերակա ենք համարում օրենքի առջև բոլորի հավասարությունը:
Մենք գերակա ենք համարում իրավունքի գերակայությունը:
Մենք գերակա ենք համարում քաղաքացիական և քրեական արդարադատության իրականացումը:
Մենք գերակա ենք համարում արդարադատության իրականացումն օրենքի ուժով:
Մենք պարտադիր պայման ենք ճանաչում, որ արդարության հասնելու համար արդարադատություն իրականացնող մարմինը պետք է լինի արդարության աստվածուհու՝ Ֆեմիադայի պես, աչքերը կապած՝ անաչառ, կշեռքը ձեռքին՝ արդար, սուրը աջ ձեռքին՝ ուժեղ՝ պատրաստ օգտագործման անհրաժեշտ ցանկացած պահի:
Մենք գտնում ենք, որ անարդարությունը և դրա հետևանքով տեղի ունեցած հանցագործությունների դատապարտումը պարտադիր պայմանն են արդարության երաշխավորման համար:
Մենք դատապարտում ենք 1991 թվականից սկիզբ առած բռնակալական` ավտորիտար, վարչակարգը:
Մենք պահանջում ենք 1991 թվականից սկիզբ առած ավտորիտար վարչակարգի կողմից կատարված հանցագործություններին և դրանց հետևանքով հայ ազգին պատճառված վնասներին տալ քաղաքական և իրավական գնահատական:
Մենք անհրաժեշտ և հրատապ ենք համարում հայկական պետականությունը բռնակալության` ավտորիտարիզմի ախտից զերծ պահելու ու ժողովրդավար համակարգի գործունեությունը երաշխավորելու համար քաղաքական ու քաղաքացիական համաձայնության ներքո կատարել մի շարք քայլեր հետևյալ ուղղություններով` անցկացնել գաղտնազերծում, դատապարտել հանրային իշխանության բռնազավթումը, խոսքի ազատության ապօրինի սահմանափակումը, քաղաքական ընդդիմախոսների ապօրինի հետապնդումը, այլակարծության համար բռնության ենթարկելը (ծեծ, ջարդ, խոշտանգումներ և սպանություններ), հանրային և մասնավոր սեփականության ապօրինի օտարումն ու ապօրինի հարստացումը:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում Գաղտնազերծման մասին օրենքի ընդունումը, որը կվերաբերի 1991 թվականից մինչ օրս գործող վարչակարգի ներկայացուցիչներին, ովքեր ներգրավված են եղել մարդու իրավունքների ոտնահարման մեջ, զավթել են իշխանությունը, ապօրինի հարստացել են և կապ են ունեցել (համագործակցել են) օտար երկրների հատուկ ծառայությունների հետ:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում մինչև օրինական գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանության ձևավորումն ու ազգային շահի հիման վրա ժողովրդավար, ազգային սահմանադրության ընդունումը, ընդունել հայկական պետականության քաղաքական կառուցվածքի վերաբերյալ սահմանադիր օրենքների համախումբը` Ընտրական օրենսգիրք, Կուսակցությունների մասին օրենք, Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենք, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի լիազորությունների և պարտականությունների մասին օրենք, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության մասին օրենք, Դատախազության մասին օրենք և այլն: Վերոնշյալ օրենքները պետք է հիմնված լինեն հետևալ սկզբունքերի վրա`
- Աշխարհասփյուռ հայությունը ընտրական իրավունքի իրացման միջոցով մասնակցում է Հայկական պետականության քաղաքական կյանքին (ընտրվելու և ընտրելու իրավունքը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու` անկախ նրանից, թե որտեղ է նա գտնվում կամ բնակվում:
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հետ հավասարապես օգտվում են Հայաստանի գործադիր և օրենսդիր իշխանությանը ընտրելու և այս մարմիններում ընտրվելու իրավունքից:
- Արտասահմանում բնակվող (երկրներ, քաղաքներ և տարածաշրջաններ) յուրաքանչյուր 100 հազար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի պետք է ունենա իր պատգամավորը հայոց խորհրդարանում:
- Ընտրական տեղամասերի առկայությունը պետք է ապահովված լինի արտասահմանում ապրող կամ ժամանակավոր գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար:
- Հայկական ներկայիս պետականության ամբողջ տարածքը` շուրջ 42 հազար քառակուսի կիլոմետր, պետք է լինի մեկ ընտրական տարածք:
- Ընտրությունները պետք է տեղի ունենան պարզ համամասնական ընտրական կարգով: Ընտրություններում կուսակցության նվազագույն անցողիկ շեմը պետք է սահմանվի 2,5 %:
- Հայաստանի Հանրապետության նախագահի ընտրությունը պետք է տեղի ունենա ուղղակի ընտրության միջոցով:
- Հայաստանի Հանրապետության Խորհրդարանը և Նախագահը պետք է ընտրվեն 4 տարի ժամկետով:
- Խորհրդարանական կուսակցությունները պետք է պարտադիր ստանան համապատասխան պետական և կայուն ֆինանսավորում:
- Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և ընտրությունների կազմակերպման ու անցկացման բոլոր օղակները պետք է հավասարապես ներկայացված լինեն քաղաքական և քաղաքացիական հատվածների ներկայացուցիչներից:
- Մարդու իրավունքների պաշտպանը և գլխավոր դատախազը պետք է առաջադրվեն համատեղ քաղաքական ու քաղաքացիական հատվածների նախաձեռնությամբ և ընտրվեն խորհրդարանի կողմից մրցակցային սկզբունքով:

«Справедливость без силы беспомощна, сила без справедливости деспотична».
Мы понимаем, что разделение внешних и внутренних угроз больше, чем когда-либо, не соответствует действительности. В связи с этим, мы оцениваем наличие, в действующей армянской государственности, авторитарного режима (под именем управляемой демократии) и широко распространенной коррупции (эндемического характера и, пронизывающей все сферы общества) также опасны для армянской нации и армянской государственности, как  и внешняя агрессия, захват Родины и геополитические сделки.
Мы убеждены, что необходимой гарантией естественного развития армянского народа является деятельность национальных, демократических механизмов управления и доступных гражданских и политических свобод.
Мы считаем обязательным  независимость институтов государственной власти друг от друга, бесперебойное функционирование принципа их разделения и сдерживания (равновесия) и прозрачность их деятельности.
Мы считаем приоритетным уважение и соблюдение  основных прав и свобод человека.
Мы считаем приоритетным равенство всех перед законом.
Мы считаем приоритетным верховенство права.
Мы считаем приоритетным осуществление гражданского и уголовного правосудия.
Мы считаем приоритетным осуществление справедливости в силу закона.
Мы признаем необходимым условием для достижения справедливости, что орган, осуществляющий правосудие, должен быть подобен богине Фемиде:  беспристрастным, с завязанными глазами, держащим весы в левой руке, а справедливый меч - в правой, сильным, готовым к его использованию в любое время.
Мы считаем, что осуждение несправедливости и, совершаемых вследствие этого, преступлений является необходимым условием для гарантии справедливости.
Мы осуждаем тиранический, авторитарный режим, зародившийся в 1991 году.
Мы требуем политической и правовой оценки преступлений, совершенных авторитарным режимом, зародившимся в 1991 году и, причиненного вследствие этого, ущерба армянскому народу.
Для защиты армянской государственной от грязи авторитаризма и для гарантии  функционирования демократической системы по политическому и гражданскому согласию, мы считаем необходимым и срочным выполнение ряда шагов в следующих областях: провести рассекречивание, осудить захват государственной власти, незаконное ограничение свободы слова, незаконное преследование политической оппозиции, применение насилия за инакомыслие (избиения, побоища, пытки и убийства), незаконное отчуждение общественной и частной собственности и незаконное обогащение.
Мы считаем необходимым принятие закона о рассекречивании, который коснется  представителей, действующего с  1991 года  по сей день, режима, которые были вовлечены в нарушениях прав человека, захватили власть, незаконно обогатились и были связаны (сотрудничали) со спецслужбами зарубежных стран.
Мы считаем, что до формирования законной исполнительной, законодательной и судебной власти и принятия, на основании национальных интересов, демократической, национальной конституции, необходимо принять свод конституционных законов относительно политической структуры армянской государственности: Избирательный кодекс, Закон о политических партиях, Закон, регламентирующий Национальное собрание, Закон о полномочиях и обязанностях Центральной избирательной комиссии, Закон о деятельности омбудсмена, Закон о прокуратуре и т. д. Вышеупомянутые законы должны основываться на следующих принципах:
Рассеянное по миру армянство, посредством реализации избирательного права,  участвует в политической жизни армянской государственности (право избирать и быть избранным принадлежит каждому  гражданину Республики Армения, независимо от того где он находится или проживает).
• Граждане Республики Арцах в равной степени с гражданами Республики Армения пользуются правом избирать исполнительную и законодательную власти Армении и быть избранными в этих органах.
• Каждый из 100 000 граждан Республики Армения, проживающих за рубежом (в странах, городах и регионах), должны иметь своего депутата в парламенте Армении.
• Для граждан Республики Армения, проживающих или временно находящихся за границей, должно быть обеспечено наличие избирательных участков.
• Вся территория нынешней армянской государственности, около 42 тысяч квадратных километров, должна быть одной избирательной территорией.
• Выборы должны проводиться в простом пропорциональном предвыборном порядке. Минимальный порог для прохождения партии на выборах должен быть установлен - 2,5%.
• Выборы Президента Республики Армения должны проходить путем прямых выборов.
• Парламент и Президент Республики Армения избираются сроком на 4 года.
• Парламентские партии должны обязательно получать соответствующее государственное и устойчивое финансирование.
• Центральная избирательная комиссия и все звенья, организующие и проводящие выборы, должны быть в равной степени представлены представителями политического и гражданского секторов.
• Омбудсмен и Генеральный прокурор должны выдвигаться совместно по инициативе политических и гражданских секторов  и избираться парламентом по принципу конкуренции.