«Մեր երազն իրական է և իմաստուն:
Մենք հավատում ենք, որ աշխարհում և բնիկ հայկական հողում ապրող հայությունը/հայ ազգը հսկայական համայնք է՝ հիմնված արժեքների ու սկզբունքների վրա, որոնց թվում են՝ ազատությունը, արդարությունը, մարդկային արժանապատվությունը, մարդկային կյանքը, պատասխանատվությունը, հայրենիքի անվտանգությունը և կանաց ու տղամարդկանց միջև հավասարությունը:
Մենք գիտակցում ենք և մտահոգ ենք, որ հայ ազգի ընդհանուր արժեքները վտանգված են և կարող են կորսվել:
Մենք գիտակցում ենք և մտահոգ ենք, որ մեր արժեքների դեմ ուղղված մարտահրավերները կրում են ոչ միայն արտաքին բնույթ` ագրեսիա, հայրենիքի բռնազավթում, աշխարհաքաղաքական գործարքներ և այլն, այլ նաև տեղական` ազգային բնույթ` պայմանավորված բռնակալական` ավտորիտար վարչակարգով, համատարած կոռուպցիայով և անարդարությամբ:
Մենք համոզված ենք, որ հայ ազգի ընդհանուր արժեքների պաշտպանության երաշխիքը ժողովրդավարական, ազգային քաղաքական համակարգի գործունեությունն է հայրենի բնօրրանում:
Մենք համոզված ենք, որ կարող ենք ազդեցություն ունենալ սրընթաց փոփոխվող աշխարհում՝ ի շահ հայ ազգի, գործածելով ժողովրդավարական, ազգային քաղաքական համակարգ, որի ղեկավարմանը մասնակցում է ողջ հայությունը` անդրսահմանային հայ ազգը:
Այսօր մեր արժեքների պահպանման պայքարը, ինչպես առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ ձևավորվում էր նոր աշխարհակարգ, բախվում է արտաքին մեծագույն մարտահրավերների:
Այնուհանդերձ, ի տարբերություն այն ժամանակաշրջանի, այսօր՝ թվայնացման և գլոբալիզացիայի ժամանակաշրջանում, մենք ունենք պետականություն մեր հայրենի բնօրրանի շուրջ տասը տոկոսի վրա, ունենք ազգային զինված ուժեր և ունենք համասփյուռ անդրսահմանային հայ ազգ:
Մենք առավել զգայուն ենք մեր տարածաշրջանում դարերից ի վեր սկիզբ առած և «Արևելյան հարցի» անվանում ստացած չլուծված խնդրին, որը աշխարհաքաղաքական նոր կարգի և նոր քաղաքական քարտեզի ձևավորման ընթացքում ուղղակի առնչվում է հայ ազգի շահերին: Այս հարցում հայությունը/հայ ազգը և հայոց պետականությունը ունեն իրավունքներ, որոնք վերաբերում են հայկական բարձրավանդակում ու նրա հարակից տարածքներում հայկական պետության տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը և հայ ազգի վերադարձին Դեպի Արարատ:
Մենք համոզված ենք, որ համասփյուռ հայությունը` անդրսահմանային հայ ազգը և հայկական պետականությունը համատեղ գործելով՝ լուրջ ուժ ու քաղաքական գործոն են, և միասին կարող են լավագույնս հաղթահարել բազմաթիվ մարտահրավերներ ու սպառնալիքներ:
Մենք համոզված ենք, որ աշխարհով մեկ ապրող անդրսահմանային հայ ազգը, այլևս պետք է ապրի ոչ միայն որպես ազգային/կրոնական համայնք, այլ պետք է դառնա միասնական քաղաքական ազգ, որը իր ազգային պետականության ներքո քաղաքական միտք է դարբնում, սնուցում է իր ազգային քաղաքական իդեալները և մաս է կազմում իր ազգային քաղաքական վերնախավի:
Մենք հանձնառու ենք հայոց ազգային պետականությունը դարձնել ուժեղ, անվտանգ և բարեկեցիկ:
Մենք ընդունում ենք, որ մեր խնդիրն է համապատասխանեցնել ներկայիս՝ 21-րդ դարի հայկական պետականությունը, առկա իրողություններին ու հայ ազգի կարիքների բավարարմանը:
Մենք հանձնառու ենք, որ հայկական ազգային ժողովրդավար պետականության յուրաքանչյուր քաղաքացի հայրենի բնօրրանում պետք է նվազագույնը ունենա սեփական հող, տուն, արժանապատիվ վարձատրությամբ աշխատանք, անվճար որակյալ կթություն, բժշկական ապահովագրություն և հնարավորություն ամենամյա արձակուրդը վայելելու որպես զբոսաշրջիկ:
Մենք հրատապ, անհրաժեշտ պայման ենք ճանաչում ինքնաազատագրումը, ինքնակազմակերպումը և ինքնահամախմբումը հանուն մեր ընդհանուր արժեքների:

«Наша мечта реальна и мудра.
Мы безоговорочно верим и принимаем Страну, по которой тоскует наше страстное сердце, нашу скорбную землю, ЭРГИР».
Мы верим, что, проживающие в мире и на исконных армянских землях, армяне являются огромной общиной, основанной на ценностях и принципах, в числе которых свобода, справедливость, человеческое достоинство, человеческая жизнь, ответственность, безопасность родины и равенство между мужчинами и женщинами.
Мы осознаем и озабочены, что всеобщие ценности армянского народа находятся под угрозой и могут быть утеряны.
Мы осознаем и обеспокоены тем, что, стоящие перед нашими ценностями, вызовы несут в себе не только внешний характер: агрессию, оккупацию родины, геополитические сделки, но и местный, национальный характер, обусловленный диктаторским - авторитарным режимом, широко распространенной коррупцией и несправедливостью.
Мы убеждены, что гарантом защиты всеобщих ценностей армянского народа является демократическая и национально-политическая система на исконной родине.
Мы убеждены, что можем иметь влияние в стремительно меняющемся мире, используя в интересах армянского народа демократическую национальную политическую систему, в руководстве которой участвует все армянство - транснациональная армянская нация.
Сегодня борьба за сохранение наших ценностей, как после Первой мировой войны, когда формировался новый мировой порядок, сталкивается с самыми серьезными внешними задачами.
Тем не менее, в отличие от той эпохи, сегодня, в эпоху оцифровки и глобализации, у нас есть государственность около десяти процентов нашей родины, у нас есть национальные вооруженные силы, и у нас есть, рассеянная по миру, трансграничная армянская нация.
Мы более чувствительны к нерешенной проблеме, возникшей в нашем регионе в глубине веков и получившей название «Восточный вопрос», которая напрямую связана с интересами армянского народа в формировании нового геополитического порядка и новой политической карты. В этой связи армянство /армянский народ и армянская государственность имеют права, связанные с восстановлением территориальной целостности армянского государства и его прилегающих территорий и возвращением армянского народа к Арарату.
Мы убеждены, что рассеянный по миру, армянский народ, транснациональная армянская нация и армянская государственность являются серьезной силой и политическим фактором, и вместе они могут преодолеть множество вызовов и угроз.
Мы убеждены, что, живущая во всем мире, транснациональная армянская нация больше не должна жить как национальная / религиозная община, а должна стать единой политической нацией, которая кует политическую мысль в своем национальном государстве, питает свои национальные политические идеалы и является частью своей национальной политической элиты.
Мы полны решимости - сделать армянское национальное государство сильным, безопасным и процветающим.
Мы признаем, что наша задача - привести нынешнее армянское государство XXI века в соответствие с реалиями и потребностям армянского народа.
Мы полны решимости – добиться того, чтобы каждый гражданин армянского национального демократического государства на своей родине имел как минимум собственную землю, дом, работу с достойным вознаграждением, бесплатное качественное образование, медицинскую страховку и возможность пользоваться ежегодным отдыхом в качестве туриста.
Мы считаем срочным, необходимым условием самоосвобождение, самоорганизацию и само консолидацию во имя наших общих ценностей.